tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gebelik Testi Yanlış Pozitif Sonuç Verir Mi?

24 Mart 2023
203 kez görüntülendi
Gebelik Testi Yanlış Pozitif Sonuç Verir Mi?

Hamilelik şüphesi olan ya da olmayanların merak ettiği gebelik testi yanlış pozitif sonuç verir mi sorusunun cevabı çok nadir de olsa evettir. Bu durum çok sık karşılaşılan bir durum olmamakla beraber böyle bir durumla karşılaşılması mümkün olabilmektedir. Bazı tedavilerde ise HCG hormonu kullanıldığı için bu test yapılması durumunda da yanıltıcı sonular alınabilmektedir. Ancak bu durumu istatistiklere vurduğumuzda böyle bir sonuç alınması çok düşük ihtimaldir. Bu nedenle gebelik testleri güvenilirliği genellikle yüksek olmaktadır. Siz de test yaptınız ve böyle bir sonuç aldıysanız net ve doğru bir sonuç için yapmanız gereken kan tahlili vererek hastaneden daha net ve kesin sonuç almak olacaktır. Erken gebelik testi pozitif çıkanlar ise hastaneye giderek kan tahlili verip sonuçtan emin olabilirler.

Hamilelik Tespitinde Kullanılan Hormon Nedir?

Hamilelik testinde Beta HCG hormonuna bakılmaktadır. Bu hormon hem kanda hem de idrarda hamileliğin başlamasıyla beraber salgılanmaya başlamaktadır. Böylece eczanelerdeki gebelik testleri idrardan, hastanelerdeki kan tahlilleri ise kandaki hormon değerinden anlaşılmaktadır. Bu noktada siz de her iki durumda da gebelik ihtimalinize baktırabilirsiniz. Gebeliğin başlamasıyla salgılanmasıyla başlayan bu hormon gebeliğin ilk haftalarında düşük olarak salgılanabilmektedir. Referans aralığına bakılarak kan tahlilinde de doktor size gebe olup olmadığınızı söyleyecektir. Bunun için yapılması gereken en doğru ve net yöntem bir hastane yardımı ile test yaptırmaktır. Eğer test sonucunuz da pozitif çıkarsa kadın doğum uzmanına görünerek ultrasonla kontrole gitmeniz gerekmektedir. Adete yakın gebelik testi pozitif çıkar mı? Bu durum oldukça düşük olmakla beraber pozitif de çıkabilmektedir. Ancak bu oran oldukça düşüktür.

Gebelik Testi

Gebelik Testi Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik testi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunun için birinci yöntem oldukça pratik olan yakınızdaki bir eczaneye gidip hamilelik testi istemek olacaktır. Diğer bir yöntem olan ve daha net kesin sonuçlar veren hastaneden kan tahlili almak olacaktır. Her iki testin de çalışma prensibi sonuç bakımından aynı olup HCG değerinize bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak biri kandan diğeri ise idrardan bu testi yapmaktadır. Gebelik başlamasıyla beraber salgılanan HCG hormonu hem kan da hem de idrarda salgılanmaya başlanmaktadır. Bu da gebelerin her iki yöntemle de test yaptırabilmeleri ve sonuca ulaşabilmelerini sağlamaktadır. İnternette bulunan tuz ile yumurta ile gibi farklı ve bilimsel geçerliliği olmayan gebelik yöntemlerini yapmak doğru olmayıp sizi de yanıltabilmektedir. Kola ile gebelik testi pozitif gibi yöntemler yanlış olup bilimsel yöntemlerde sonuç aranmalıdır.

Gebelik Testi Pozitif Çıkması ile Başlayan Belirtiler Nelerdir?

Hamilelik testi pozitif çıktığında regl gecikmesi haricinde bir belirti yaşamayabilirsiniz. Herkesin hamileliği ve belirtileri farklı olabilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında belirtiler olmayabilir. Bu nedenle anlamayabilirsiniz. Regl gecikmesi genel olarak hamilelik belirtisi sayılsa da regl olmaya devam eden hamilelik testi pozitif çıkan kişiler de olmaktadır. Bu durum nadir de olsa olabilmektedir. gebelik belirtileri belli bir aydan sonra başlayabilir ya da direkt belirtiler ile test yaptırmaya yeltenebilirsiniz. Bu durum subjektif olup kişinin bünyesine göre de değişim göstermektedir.

Gebelik Testinde Pozitiflik ve Negatiflik Nasıl Anlaşılır?

Gebelik testini kan tahlili olarak yaptırdığınızda HCG hormonunuzun referans aralığına bakılmaktadır. Referans aralığına bağlı olarak gebelik sonucunuz saptanmaktadır. Evde yapılan testlerde ise tek çizgi ve çift çizgi durumuna bakılmaktadır. Sonuç olarak gebelik testi pozitif sonuç verir mi sorusunun cevabı düşük bir ihtimal bile olsa evettir.

Hamilelikte Bulantı Nasıl Giderilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?