tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

En Sağlıklı Yağlar Nelerdir? Sağlıklı Yağ Kaynakları

25 Mart 2022
717 kez görüntülendi
En Sağlıklı Yağlar Nelerdir? Sağlıklı Yağ Kaynakları

İçindekiler

Yemeklerde kullanmak için tercih edebileceğiniz trans yağ, doymuş yağ gibi yağ çeşitleri içerisinde en sağlıklı yağlar, doymamış yağlardır.

En sağlıklı yağlar, iyi yağlar olarak da adlandırılan doymamış yağlardır. Bu noktada, yağı olan besinlerin iyi yağ oranları dikkate alınır. Örneğin; zeytin, soya, ayçiçeği gibi besinler, iyi yağ oranı daha yüksek olan besinlerdir. Bitkisel yağlar, doymamış yağ asitleri açısından zengin olduğu için insan sağlığına herhangi bir zararları yoktur.

En Sağlıklı Yağlar Hangisi?

İnsanların gün içerisinde alması gereken enerjinin %25’ini yağlardan alması sağlıklı olur. Yağ tüketiminin zararlı olduğu ve genellikle kan kolesterol düzeyinin dengesini bozduğu düşünülür. Ancak sağlıklı yağları tercih etmek, pişirme süresine dikkat etmek, zararlarının aksine faydasını görmenizi sağlayacaktır.

Zeytinyağı: %75’i tekli doymamış yağ olan zeytinyağı, ısıya en dayanıklı yağlardan biridir. Salatalarda, ara sıcaklarda ve kızartmalarda kullanılması iyi olur. Kalp sağlığına iyi geldiği bilinen zeytinyağı, kolesterol düzeyini de dengelemektedir.

Avokado Yağı: Özellikle yağların kızartmalarda kullanılması için yüksek duman noktasına sahip olması gerekir. Avokado, kızartmalarda kullanmak için en uygun yağlardan biridir. Zeytinyağı ile aynı amaçla kullanılabilir, insan sağlığına oldukça faydalıdır.

Kanola Yağı: Kanola yağı, protein düzeyi en yüksek olan yağlar arasındadır. Kanola bitkisinden elde edilir ve insan tüketimi için uygundur. İçeriğinde Omega-6, Omega-3, E vitamini ve K vitamini vardır. Kaynama noktası yüksek olduğu için kızartma yağı olarak da kullanılır.

Faydalı Yağlar Nelerdir?

Özellikle insan sağlığını olumsuz etkileyen yağlarla birlikte yemeklerde kullanmanızda sakınca olmayan yağ çeşitleri de vardır. En sağlıklı yağlar, doymamış yağlardır. Zeytinyağı, ayçiçek yağı, avokado yağı, fındık yağı gibi yağlar, sağlıklı yağlar arasındadır.

Sağlıksız yağlar olarak tanımlanan yağ çeşitleri arasında tereyağı, margarin gibi doymuş yağlar vardır. Bu yağların yemeklerde tavsiye edilen oranlarda kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak uzun vadeli tüketilmesi, kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Yemeklerde kullanacağınız yağları seçerken ısıya dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Isıya en dayanıklı olan yağlar, faydalı olduğu bilinen doymamış yağlardır. Zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağı gibi yağlarla yemek yapılmasına sakınca yoktur.

En Sağlıklı Kızartma Yağı Hangisi?

Özellikle patates, patlıcan, kabak gibi sebzelerle kızartma yemekleri yaptığımızda, besinler ciddi oranda yağ çeker. Oldukça yağlı olan bu besinlerden zarar görmemek adına tercih ettiğimiz yağların faydalı olması önemlidir.

Sağlıklı kızartma yağı seçmek istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken etken, yağların asidik seviyesinin yüksekliği olmalıdır. Asidik seviyesi yüksek olan yağ, ısıya daha dayanıklıdır ve kızartmalarda kullanılmasının insan sağlığına zararı yoktur.

Özellikle kızartma yağları olarak tavsiye edilen yağlar, yine faydalı yağlar arasında saydığımız zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağıdır. Isıya dayanıklı ve oldukça faydalı olan avokado yağı da kızartmalarda gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz yağlardan biridir.

Avokado Yağı Ne İşe Yarar?

Bilimsel araştırmalar, bilinçsiz yağ tüketiminin kalp hastalıklarına neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sayede insanlar, insan sağlığına daha faydalı olan yağlara yönelmeye başlamış ve faydalı yağların tüketimi artmaya başlamıştır. Avokado yağı, insan sağlığına en faydalı olan yağlardan biridir.

Özellikle son yıllarda adını daha çok duyduğumuz avokado yağı, nötr bir tada sahiptir. Diğer taraftan tadından dolayı ilk birkaç yemekte alışmakta zorlansanız da kısa sürede tüketmeye alışabilirsiniz. Bileşenlerine bakıldığında zeytinyağı ile çok benzer olduğu görülmüştür.

Özellikle en sağlıklı yağlar arasında sayılan avokado yağını, zeytinyağları ile aynı amaçlarla kullanabilirsiniz. Isıya dayanıklı olmasından dolayı bu yağı kullanarak kızartma yapmanızda sakınca yoktur. Aynı zamanda sıcak ve soğuk birçok yemekte kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?