0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları Nasıl Belirlenir?

27 Mart 2022
996 kez görüntülendi
Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde artık her işletmede karşımıza çıkan POS cihazı işletmeler için bankalara verilen çeşitli oranlarda komisyonlarla kullanabildikleri büyük bir kolaylık sağlar.

İlk olarak POS cihazı komisyon oranlarının nasıl belirlendiğinden, POS cihazı komisyon oranlarının nasıl hesaplanabileceğine ve sanal POS’ların fiziki Pos cihazlarına göre faydalarına değineceğimiz yazımız

POS cihazı komisyon oranları, Merkez Bankası tarafından 2020/4 sayılı Bankaların POS cihazı komisyon oranlarını nasıl belirleyeceğine dair tebliğ ile Bankaların POS cihazları ya da Sanal POS ile gerçekleşen kart işlemlerine uygulanacak komisyonoranları için bir üst limit belirlenmiştir. Ancak bu limitler çeşitli gün ve aralıklarda güncellenerek Merkez Bankası tarafından  Azami Komisyon Oranları başlıklı bağlantıda yayınlanmaktadır.

Pos Cihazı Komisyon Oranları Nasıl Hesaplanır?

Özellikle POS cihazı komisyon oranlarının nasıl hesaplanır sorusunun cevabını kısa ve somut olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Banka POS cihazı komisyon oranı hesaplamalarını tek çekim işlem ve taksitli çekim işlemi için iki farklı örnekle açıklamak gerekirse;

Tek çekim işlemi için komisyon oranı hesaplama

İşlem Tutarı (KDV Dahil)        : 100 TL

Komisyon Oranı BSMV Dahil : %0,91 

Vade                                       : Ertesi gün

Ödül / Puan kesintisi              : %0 

100 TL X %0,91= 0,91 TL – komisyon kesintisi

100 TL – 0,91 TL= 98,9 TL

Bu hesaplamayla görüleceği gibi POS cihazı komisyon oranı hesaplaması tek çekim KDV dahil 100 TL. Bu tutardakii işlemin ertesi günü POS kullanıcısı işletmenin hesabına geçen tutarı 98,9 TL olacaktır.

Taksitli çekim işlemi için komisyon maliyeti hesaplama

İşlem Tutarı (KDV Dahil): 100 TL

5 Taksit için Komisyon Oranı BSMV Dahil: %4,72 

Vade: Ertesi gün

Ödül / Puan kesintisi BSMV Dahil: %1 

Komisyon kesintisi: 100 TL X %4,72= 4,72 TL

Ödül / puan kesintisi: 100 TL X %1= 1 TL

100 TL – 4,72 TL – 1 TL= 94,29 TL

Bu hesaplamayla görüleceği gibi POS cihazı komisyon oranı hesaplaması taksitli çekim KDV dahil 100 TL. Bu tutardaki işlemin ertesi günü POS kullanıcısı işletmenin hesabına geçen tutarı 94,29 TL olacaktır.

Önemli not:

  • X Bankası, X markalı kartları için %1 oranında komisyon uygular. Y Bankasının kartları için de daha %1,5 oranında komisyon uygulayabilir. Bankaların bu tutumunun farkında olup her kartı bankasının POS’u ile işlem yapmaya dikkat edilmesi karlılığı artıracaktır.

POS Çeşitleri Nelerdir? Aralarında Komisyon Farkı Var mıdır?

Pos Çeşitleri

POS Cihazları ya da Sanal POS’lar işletme sahiplerine ve müşterilere çok sayıda kolaylık sunar. Özellikle nakit para kullanma zorunluluğu olmadan banka kartları, kredi kartları ve eğer tanımlı ise akıllı telefonlar ile bile ödeme yapabilmeye ve ödeme alabilmeye fırsat tanır. POS’lar yalnızca POS cihazları ya da Sanal POS olarak iki çeşit değildir. Ancak kullanılan yere ve kullanım ihtiyacına göre farklı çeşitleri vardır. Mobil POS, masaüstü POS, temassız POS, EFT POS ve yazar kasa POS gibi çeşitleri mevcuttur.

POS Cihazı ve Sanal POS Komisyon Farkı

Özellikle sanal POS komisyon oranları ile POS cihazı komisyon oranları işletmenin çalıştığı bankaya göre değişir. Ayrıca POS cihazları ile Sanal POS komisyon oranlarına bakıldığında oransal olarak her iki POS çeşidi arasında büyük rakamsal farklar görünmez. Özellikle sanal POS kullanan işletmeler için POS cihazlarına göre birtakım ayrıcalıklar söz konusu olabilmektedir. Sanal POS kullanan işletmelerin satış ve tahsilatı hepsi dijital ortamda olacaktır. Bu nedenle saat ve gün beklemeden 7 gün 24 saat ödeme alabilmeleri mümkündür. Ayrıca Sanal POS kullanan işletmelerin siparişler ve tahsilatların detaylarına daha rahat ulaşır. Raporlama ve takip kabiliyetini en üst düzeyde tutmuş olur. Buna ek olarak Sanal POS kullanan işletmelerin çalıştıkları bankayla anlaşmalarına bağlı olarak POS cihazları kullanırken karşılaşılan gereksiz komisyon ödemeden verimli komisyon oranları ile ödeme imkânı tanıyarak yıllık kullanım ücreti külfetinden kaçınılmış olur.

Ancak bankaların POS cihazı ve Sanal POS kullanan işletmelere uyguladığı komisyon oranlarına değinmeye çalıştığımız makalemizde; müşteriler için büyük kolaylıklar sunar ve nakit taşıma yükünü ortadan kaldırır. Bazen kartla bazen telefonla ödeme imkanı sağlar. Özellikle hayatın para harcama bölümünü basitleştirir. Diğer taraftan işletmeler için daha teknik boyutta işletmenin erişilebilirliğini ve daha fazla ödeme alma alternatifi sunmasını sağlar. Tabi ki bu kazançların bir bedeli olarak da çalışılan bankaya belirli oranlarda komisyon öder. Müşterileri için kardan feragat eden bir pozisyonda görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?