tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İşsizlik Maaşı Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

15 Mayıs 2022
610 kez görüntülendi
İşsizlik Maaşı Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

İşsizlik maaşı almak için hangi evraklar gereklidir? İşsizlik maaşı almak isteyenlerin belirli evraklarla başvuru yapması gerekmektedir. İşine son verilen sigortalı çalışanın mağduriyet yaşamaması için devlet tarafından sağlanan bir çeşit maddi destek biçimi olan işsizlik maaşı için bazı evraklar ve belgeler istenebilmektedir. Peki işsizlik maaşı almak için hangi  evraklar gereklidir? Sadece bu da değil bazı kriterleri taşımak gerekmektedir.

İşsizlik maaşı için gerekli görülen belgeler İŞKUR tarafından belirlenmiştir. İşsizlik maaşı başvuruları da İŞKUR resmi sayfasından ya da İŞKUR birimine gidilerek yapılmaktadır. Çeşitli yöntemlerle gerçekleşecek bu başvurularda özellikle de internet üzerinden yapıldığında evrak talep edilmemektedir. O halde talep edilen durumlarda ise işsizlik maaşı almak için hangi evraklar gereklidir? Bu konuya değinelim.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Hangi Evraklar

  1. Nüfuz cüzdanı
  2. İşten ayrılma belgesi
  3. İşsizlik maaşı için yazdığınız dilekçe
  4. İşsizlik maaşı başvuru formu

Bu evraklarla Türkiye İş Kurumu Müdürlükleri ve Şubeleri’ne gidilmekte ve başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir. Ama işsizlik maaşını herkes alamıyor olup bazı şartları taşıması gerekmekte.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu usul ve esasları kapsamında belirlenen şartlar doğrultusunda kimler işsizlik maaşı alabilir?

  • Kendi isteği ve kusuru dışında gerçekleşen işten ayrılma durumunda olanlar
  • Son 120 gün içinde sürekli çalışıyor görünenler
  • Son 3 yılda en az 600 gün süreyle sigorta primi ödeyen kişiler
  • İşine son verilmesinin ardından 30 gün içerisinde İŞKUR birimine başvuru yapmış olanlar işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik maaşını talep edenlerin bu şartlar için uygunluğunu araştırmaları ve bu doğrultuda evraklarını hazırlayarak başvuruda bulunmaları önerilir.

işsizlik maaşı

İşsizlik Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigortalı işçinin işini bırakmasının ardından 30 gün içerisinde İŞKUR birimine başvuru yapması gerekmektedir. Aksi takdirde belirlenen gün gecikmiş olursa tekrar başvuru hakkı olmamaktadır. İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? birçok şekilde işlem yapılmaktadır.

İŞKUR resmi sayfasından ya da birime giderek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Birime giderken belirlenen evrakları hazırlamanız ve o evraklarla başvuru yapmanız gerekiyor. Burada size görevli kişiler yardımcı olacak ve başvurunuzu alacaktır. Ancak internet üzerinden başvuru yapmak isteyenler ise başvuru için gerekli adımları takip etmelidir.

İŞKUR adresinden iş arayan giriş seçeneğine girip T.C. Kimlik ve şifre ile sisteme giriş yapınız. İlk olarak işsizlik ödeneği başvurusu seçeneğine tıklayıp karşınıza çıkan formu onaylayın. Sistemin istediği tüm bilgiler doldurulduktan sonra ilerle butonuna tıklayın ve kaydete tıklayıp işlem tamamlayın. Tüm bu işlemle ilgili süreç telefonunuza SMS yoluyla bildirilecektir. Ancak bir diğer yöntem ise E–devlet ile işsizlik maaşı başvurusu olmak üzere hesabınıza giriş yapın. İşsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı ifadelerini aratıp sizden istenen adımları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. O halde internet üzerinden yapacağınız başvurularda işsizlik maaşı almak için hangi  evraklar gereklidir? Cevabını aramanıza gerek yoktur ve gayet kolay ve hızlı şekilde işleminizi yapabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? makalemiz de ilginizi çekecektir okumanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?