tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıra Klemens Nedir?

04 Ağustos 2022
738 kez görüntülendi
Sıra Klemens Nedir?

İçindekiler

Sıra Klemens elektrik alanında kullanılan bir parça türüdür. Pek çok çeşidi vardır. Bu yazımızda sıra klemensten bahsettik. 

Sıra klemens, elektrik iletim kablolarının birbirlerine bağlanmasını sağlayan ve klemens adı verilen parçaların bir türüdür. Eskiden kullanılan elektrik bantlarının yerine daha güvenli ve pratik olması için üretilmişlerdir. Klemensler iki kısımdan oluşurlar; yalıtkan ve iletken. Yalıtkan kısımları kullanacağınız yere göre plastik, metalden veya porselenden yapılmaktadır. İletken kısımlarında ise nikel veya pirinç kullanılmaktadır. Birleştirilecek olan elektrik kablolarının boyutlarına göre büyük veya küçük klemens kullanılmalıdır. Ayrıca klemens kullanımı zorunlu hâle getirilmiştir. İçerisinde bulunan bakır tellerin saflık derecesi klemenslerin ömrünü uzatır.

Klemens Çeşitleri

Kullanılması gereken yerin şekline göre çeşitli klemensler üretilmiştir. Bu nedenle buat klemens, sıra klemens, yanmaz klemens, SKP pabuç, ek muf ve U klemens olarak altı çeşit klemens türü bulunmaktadır. Kullanılacak yerin yapısına göreyse; topraklama klemensleri, nötr klemensler, geçiş klemensleri, sigortalı klemensler, kesme ve ayırma klemensleri, sensör ve aktüatör klemensleri ve özel tipte klemensler bulunmaktadır. Bağlantı yerine göre; vida, yay, push-in ve pabuç bağlantılı olan türleri de vardır.

Kullanmak Neden Avantajlıdır?

Klemens çeşitlerinin oldukça fazla olmasıyla birlikte kullanım alanları da oldukça geniştir. Hesaplı olmaları en büyük avantajlarıdır. Ayrıca elektrik çarpmasını önlemek amacıyla oldukça yararlıdır. Kontrol panelleri, trafo merkezleri gibi yerlerde oldukça sık kullanılmaktadır.

Sıra Klemens

Kullanım yerinin şekline göre üretilen bir klemens türüdür. Sıra klemens bir diğer adıyla lüstr ya da düz klemens avize uçları veya pano tarzı yerlerde kullanılmaktadır. İletken kısımları pirinçten, yalıtkan kısımları plastik veya porselenden üretilmektedir. Vidalama şekliyle monte edilmektedir.

Makale yazarlığı sitemizin yazarları tarafından hazırlanmış olan makalemizi incelediyseniz iletişim sayfasından bizlere ulaşarak makale siparişi verebilirsiniz.

Kaçak Akım Rölesinin Görevleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?