0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaçak Akım Rölesinin Görevleri Nelerdir?

23 Temmuz 2022
267 kez görüntülendi
Kaçak Akım Rölesinin Görevleri Nelerdir?

Elektrik sektöründe faaliyette bulunan ve birçok alanda kullanılan kaçak akım rölesi elektrik piyasasında önemli bir yere sahiptir.

Kaçak akım rölesi, elektrik tesisatında son derece önemli bir görev görmektedir. Tesisatta herhangi bir kaçak akımın olması halinde bu durumu algılayıp devreye girerek oluşabilecek olumsuzlukları engellemektedir.

Kaçak Akımı Rölesi Nedir?

Kaçak akımı rölesi, insan ve cihaz güvenliğini sağlamak için kullanılır, kaçak akımı tespit eder. Devreye girip oluşabilecek riskleri ortadan kaldıran cihaza denir.  Günümüzde bina ve benzeri birçok yapılarda birbirinden farklı elektrik tesisatı kurulmakta ve bu tesisatlar da birçok kaçak akımı oluşabilmekte ve bu noktada devreye kaçak akımı rölesi girerek cihazın güvenliğini sağlamaktadır.

Kaçak Akımı Rölesinin Görevi Nedir?

Kaçak akımı rölesi, elektrik tesisatında meydana gelen kaçak akımı algılayarak güvenliğini sağlamaktadır. Rölesinin olmaması durumunda kaçak akımı noktasına bir insanın temas etmesi halinde hayati tehlikelere yol açabilmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Kullanılmadığı Takdirde Ne Gibi Sonuçları Olabilir?

Kaçak akımı tehlike sınırına ulaştığı zaman insan hayatını tehdit edebilecek riskler taşımaktadır. Bu yüzden Kaçak akımı rölesi bir takım yeni maliyetler getireceği için kullanılmazsa önüne geçilemeyecek maddi ve manevi her konuda felaketlere (yangın, ölüm vb)  yol açabilir.

Makale yazarlığı sitemizin yazarları tarafından hazırlanmış olan makalemizi incelediyseniz iletişim sayfasından bizlere ulaşarak makale siparişi verebilirsiniz.

Sıra Klemens Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?