tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

28 Mart 2022
715 kez görüntülendi
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu ekspresi, Ankara-Kars güzergahı arasında, yataklı ve yemekli vagonlarda, eşsiz doğa manzarasını izleyerek yapabileceğiz bir yolculuktur.

Doğu ekspresi, TCDD Taşımacılık tarafından düzenlenen bir anahat treniyken son yılların turistik yolculuğu haline geldi. Genellikle kış aylarında tercih sebebi olsa da yaz aylarında da turistik yolculuk yapmanız mümkündür. Yolculuk için tercih edebileceğiniz anahat treni ile birlikte bir de turistik tren var. Bu sayede bilet bulma şansı artık daha kolaydır.

Doğu Ekspresi İçinde Neler Var?

Bu tren henüz yeni popülerlik kazanmış olsa da aslında uzun yıllardır bu tren hattı vardı. Genç kitle tarafından tercih edilen bu seyahat, kış aylarında sakince doğa manzarasını izleme şansı veriyor. Sosyal medyanın etkisi ile popülerliği giderek artınca TCDD yeni bir hat açtı. Turistik ekspres treni kullanılmaya başladı.

Doğu ekspresi içinde neler olduğu, tercih edeceğiniz tren hattına göre değişiyor. TCDD, 2019 yılında ana hat treni ile birlikte turistik bu hattı açtı. Amacınız eğlenceli bir yolculuk yapmaksa tercih etmeniz gereken tren, turistik tren hattı olmalı.

Özellikle turistik doğu ekspresinde ana hat trenden farklı olarak odalar içerisinde yolculuk yapılıyor. Odaları 4 kişilik ve temiz yataklar bulunuyor. Her yolcu için temiz nevresim veriliyor ve yatakları yolcular hazırlıyor.

Vagondaki her sırada çiftli koltuklar var. 2 çiftli, 1 tekli olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede geniş bir alana sahiptir ve rahat yolculuk yapma imkanı sağlar. Aynı zamanda dilerseniz iki kişilik özel odaları da tercih etme şansınız var.

Yataklı iki kişilik odalar, içerisinde buzdolabı, masa ve lavabo vardır. Bu odalar, sadece turistik tren hattında mevcuttur. Şayet iki kişilik bir seyahat düşünüyorsanız, tercih edeceğiniz bu odalarda rahat ve keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Nerelerde Duruyor?

Doğu ekspresi turu, 2019 yılında popülerlik kazanmaya başlayan ve hala en çok tercih edilen kış seyahatlerinden biri. Özellikle eşsiz manzaralı bu yolculuk, turistik doğu ekspresi ile daha rahat yapılabiliyor.

Doğu ekspres tren hattı, Ankara’dan başlar. Turistik veya ana hat olması fark etmeden her iki tren de Ankara-Kars arasında hizmet vermekte. Ana hat treni, 50 durakta duruyor ve her durakta sadece yolcu alımı yaparak yoluna devam ediyor.

Doğu ekspres güzergahı iki tren hattında da aynı olsa da turistik trenleri tercih ettiğinizde duraklarda inerek gezme şansınız var. Turistik tren, 29 durakta duruyor ve bazı duraklarda 1-2 saat kadar mola vererek gezme şansı sunuyor.

Bu tren Erzincan, Divriği ve Bostankaya’da mola veriyor. Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan güzergahından Kars’a ulaşıyor. Özellikle daha çok ilçe görmek istiyorsanız, ana hat trenini tercih edebilirsiniz. Turistik tren, ana hat treninden daha az duraktan geçiyor.

Doğu Ekspresi En Güzel Manzaralar Nerede?

Özellikle bu tren ekspresi yolculuğunda görebileceğiniz en güzel manzaralar, İliç ve Erzurum arasında. Diğer taraftan Ankara’dan kalkan sefer, sabahın ilk saatlerinde buradan geçiyor. 25 saatlik yolculuğunuzda görebileceğiniz birçok eşsiz manzara mevcut.

Doğu Ekspresi Odalar Kaç Kişilik?

Trenin odaları, tercih edebileceğiniz şekilde 4 kişilik veya 2 kişilik olarak düzenlenmiştir. Bilet satın alırken odaların kaç kişilik olduğunu görebileceğiniz opsiyonlar bulunur. Lakin istediğiniz şekilde oda seçimi yaparak bilet alabiliyorsunuz.

Yataklı Vagonda Neler Var?

Özellikle uzun bir yolculuk yapacağınız için yataklı vagonlar daha rahat seyahat etmenizi sağlayacaktır. Doğu ekspresi yataklı vagonlarında buzdolabı, lavabo ve masa vardır. Ancak bu odalar turistik tren hattında mevcut. Ana hat treninin odalarında sadece yatak yer alıyor.

Avrupa gezisi makalemiz de ilginizi çekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?