tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Avrupa’da Henüz Keşfedilmemiş 10 Doğa Harikası20 Mart 2022
1.248 kez görüntülendi
Avrupa’da Henüz Keşfedilmemiş 10 Doğa Harikası

Avrupa kıtası, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü olsa da, doğal güzellikler açısından da oldukça zengin bir coğrafyaya sahiptir. Ancak, bu güzelliklerin arasında hala keşfedilmemiş, bilinmeyen ve gözlerden uzak olan pek çok doğa harikası bulunmaktadır. Avrupa’nın gizli cevherleri arasında yer alan bu 10 doğa harikası, henüz keşfedilmemiş olmalarıyla birlikte, doğa tutkunları ve macera arayanlar için büyüleyici fırsatlar sunmaktadır. Bu gizemli güzellikler, doğanın muhteşem eserlerini keşfetmek isteyen gezginlere unutulmaz deneyimler sunmaya adaydır.

Avrupa’da 10 Doğa Harikası

Avrupa’da henüz keşfedilmemiş doğal harikaların neler olduğuna baktığımızda çoğu kişinin bu yerlerin nereler olduğunu bilmediğini ve Avrupa gezisi deyince insanların akıllarına Roma’dan kalan tarihi kalıntılar, Paris kafeleri gelmektedir. Oysaki bilinenlerin aksine görülmeye değer birçok yerin olduğunu bilmekteyiz. Biz sizler için bu yerlerin neler olduğunu listeledik ve bunları sizler için açıkladık

Bornholm (Danimarka)

Danimarka’nın doğusunda Baltık Denizi’nde yer alan Bornholm Adası, mimari ve doğal yapısıyla ülkenin güzellikleri arasında yer almaktadır. Adanın birçok özelliği ön plana çıkmaktadır. Bunlar arasında en önemli özelliği, beyaz sahilleri ile tanınan kendine has çeşitli mutfak lezzetleri bulunan, güneş ışınlarının uzun ve bol olması sanatçıların vazgeçilmezleri arasında, dolayısıyla ada bir bakıma da bir sanat galerisi niteliğinde ve mutlaka gidip görülmesi gereken bir yerdir.

Las Medulas (İspanya)

Las Medulas, İspanya’nın Kastilya ve Leon eyalatinin yakınlarında yer alan Ponffarada kasabası civarında bulunan tarihi bir maden şehridir. Özellikle Roma imparatorluğu döneminden altın madeni merkezi olarak kullanılan bu kent en büyük maden ocağına sahiptir. Aynı zamandan, Kültürel Peyzajının başkenti niteliğinde olup, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanlarından biri olarak listelenmiştir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Avrupa’nın en güzel doğal harikaları sahip bir yer olmasından dolayı gidip görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Alentejo Portekiz

Özellikle Avrupa’nın henüz keşfedilmemiş doğa harikası yerlerinden biri olan Alentejo bölgesi, Portekiz’in Avrupa kıtasından bulur. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan doğusun da İspanya ya komşu olan birçok canlıya ev sahipliği yapar. Özellikle binlerce mantar ağaçlarına ev sahipliği yapar. Etkileyici plajları olan bir sahil şeridi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Dolayısıyla gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mullerthal Bölgesi(Lüksemburg)

Mulletra bölgesi, küçük İsviçre olarak bilinen Lüksemburg da yer alır. Dağlık manzaraları, bir birinden farklı ve etkileyici köyleri, sıra dışı kaya oluşumları ile karşımıza çıkmaktadır. Avrupa’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bled Gölü (Slovenya)

Özellikle manzarasıyla adeta insanı büyüleyen, her tarafı alp dağlarıyla çevrili masalımsı bir göldür. Slovenya’nın bled kasabasında yer alan bu gölün çevresinde bir birinden güzel oteller konaklamıştır. Bir bölümünde ise doğa sporları için kamp alanları yer almaktadır. Ayrıca gölün ortasında çeşitli düğünlere ev sahipliği yapan bir kilise bulunmaktadır. Slovenya’da mutlaka gidip görülmesi gereken bir yerdir.

Plitvice Gölü(Hırvatistan)

Özellikle Plitvice gölü, şelaleler ve çağlayanlarla bir birine bağlı doğa harikaları arasında yer alan 16 gölden oluşur. Etrafında irili ufaklı mağaralar bulunur.  Doğanın eşsiz bir harikası olan üzerinde tahta yollarda yürünen turkuaz renkli göller burada yer almaktadır. Avrupa’da gidilmesi gereken yerler arasında mutlaka bu göllerde yer almalıdır.

Svalbard (Norveç)

Norveç ve Kuzey Kutbu arasında yer alan ve Norveç’e bağlı turistik bir takımadasıdır. Bu ada aynı zamanda dünyanın kuzey yerleşim yeri olarak da bilinir. Adanın çevresi buzullarla kaplıdır. Kuzey Kutup macerası sevenler için ideal bir seçim olacaktır.

Jarvi- Suomi( Finlandiya)

Lakeland olarak da adlandırılan Finlandiya’nın bu bölgesi Avrupa kıtasında yer alan en büyük 5. Gölü olarak adlandırılan Simaa Gölü dışında 55.0000 adet bir birinden farklı ve etkileyici göller barındırmaktadır. Bu kadar çok gölün bu bölgede yer alması yer şekillerinin ne kadar aktif olduğu konusunda bize ipuçları veriyor. Doğal oluşumlar sonucunda çeşitli yer şekillerin ve estetik manzaraları ile karşı karşıya kalmaktayız.

Yedi Rila Gölleri Doğa harikası (Bulgaristan)

Doğal manzara düşkünleri açısından Bulgaristan’ın gezilip görülmeye değer en çarpıcı manzaralara sahip yeridir. Farklı bir gezi deneyimi isteyenler için gayet ideal bir yerdir.

Brimhan Kayaları Doğa Harikası (İngiltere)

Uzun yıllar boyunca dış kuvvetlerin aşındırması sonucunda meydana gelmiştir. Etkileyici yer şekillerini Yorkshire’de bulunan Brimhan Kayalarını gördüğünüzde etkilenmemeniz neredeyse imkânsızdır. Gidip görülüp farklı deneyimlere sahip olunması gereken bir yerdir.

Adıyaman’da gezilecek yerler makalemizi okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?