tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Filibe Gezilecek Yerler – En İyi 8 Yer

16 Mayıs 2023
233 kez görüntülendi
Filibe Gezilecek Yerler – En İyi 8 Yer

Bulgaristan’ın ikinci en büyük kenti olarak bilinen Filibe gezilecek yerler bakımından çok zengindir.

Ortalama 700 bin nüfusa sahip olan Filibe, Bulgaristan’ın orta kısmında konumlanmıştır. Tarım kenti olarak adlandırabileceğimiz şehir, Bulgaristan’ın ekilebilir alanlarının yedide birini oluşturuyor. Günümüzde azımsanmayacak miktarda bölgede Türk nüfusu vardır. Çünkü Osmanlı zamanında hem Kuzey Ege hem de Trakya’dan Yörük Türkmenler bölgeye göç etmiştir. Böylelikle bölgenin Türkleşmiş oldu. Osmanlı’nın en önem verdiği şehirlerarasında yer alıyordu. Bu sebeple kentte Osmanlı mimarisinin örneklerini de görmeniz mümkün. Avrupa’nın en eski şehirlerinden olan Filibe; modernizmle Antik’in harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Tarihi eserleri, kültürüyle gezginlerin odak noktası haline gelmiştir. Filibe aynı zamanda Plovdiv olarak da anılıyor.

Filibe’de Gezilecek Yerler

 • Roma Stadyumu
 • Nebet Tepe
 • Balabanov Evi ve Müzesi
 • Cuma Camii
 • Tsar Simyon Bahçesi
 • Antik Roma Tiyatrosu
 • Kynaz Aleksandır Caddesi
 • Kamenitsa Su Merdivenleri

Roma Stadyumu

Filibe’de gezilecek en iyi 8 yer listesine kültürel dokuya sahip Roma Stadyumu’nu koyabiliriz. Roma Stadyumu, Filibe’nin tam merkezinde konumlanmıştır. Filibe’nin popüler olan yürüyüş caddesinin başladığı noktada yer alıyor. Filibe’yle özdeşleşen Roma Stadyumu, kentin en güzel yerine inşa edilmiştir. Kusursuz bir tasarıma sahip olan stadyum, Filibe’de gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Stadyumun etrafı özel olarak restorasyon çalışmalarıyla daha güzel hale getirilmiştir. Stadyum farklı yapısıyla turistlerin dikkatini çeken yapıların başında geliyor.

Nebet Tepe

Filibe kenti, toplamda 7 tane tepenin üzerine inşa edilmiştir. Fakat 7 tane tepenin içinde yer alan Markovo ortadan kaybolduğu için günümüze sadece 6 tanesi ulaşmıştır. 6 tepenin isimleri şu şekildedir;

 • Cambaz
 • Nöbet
 • Saat
 • Bunarcık
 • Cehennem
 • Taksim

Nebet Tepe’nin üzeri antik kalıntılarla doludur. Nebet Tepe’den kenti kuşbakışı izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Balabanov Evi ve Müzesi

20.yy’ın başlarında Balabanov Evi ve Müzesi, Luka Balabanov isimli bir tüccara aitti. Günümüzde de müze tüccarın ismiyle anılıyor. Balabanov’un birinci katında sergi yer alıyor. Müzenin ikinci katındaysa Revival dönemine ait özelliklere rastlamak mümkündür. Müzenin zemin katı, geçici sanat sergileri için kullanılıyor. Plovdiv’de gezilecek yerler içerisine tarihi dokusundan dolayı Balabanov Evi ve Müzesi eklenebilir. Müzenin en dikkat çeken tarafları; yüksek tavanıyla uzun antresidir. Balabanov Evi ve Müzesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Cuma Camii

Cuma Camii, konumlandığı meydana ismini vermiştir. Bu camii, 1369-1389 yılları içerisinde Osmanlı Devleti tarafından yaptırıldı. Cuma Camii, günümüzde ibadete açıktır. Kentin en görkemli ve büyük camisi olma özelliğini taşıyor. Tarihi Cuma Camii ziyaret ettikten sonra yan tarafında yer alan restorana uğrayarak Türk yemeklerinden tadabilirsiniz. Burada Türk kahvesi de içme olanağına sahipsiniz.

Tsar Simyon Bahçesi

Filibe’nin muhteşem doğasının keyfini çıkarmak isteyenler Tsar Simyon Bahçesi’ni mutlaka görmelidir. Kentin en güzel ve ilgi çeken yerlerindendir. Tsar Simyon Bahçesi; çocuk oyun alanları, peyzajı ve muhteşem yürüyüş parkuruyla gezginleri kendine hayran bırakıyor.

Antik Roma Tiyatrosu

Polovdiv gezilecek yerler denildiğinde akla ilk Antik Roma Tiyatrosu geliyor. Roma Stadyumu’ndan sonra kentin 2. simgesi olarak nitelendirilebilir. 3000 senedir ayakta olan bu antik tiyatro çok iyi korunmuştur. Tiyatronun yaklaşık kapasitesi, 3 bin 500 kişiliktir. Antik Roma Tiyatrosu halen çeşitli festival ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Polovdiv’e yazın gelmeyi düşünüyorsanız öncesinde etkinlik takvimine göz atmanızı öneririz.

Kynaz Aleksandır Caddesi

Avrupa’nın en uzun yaya caddeleri içerisinde “Kynaz Aleksandır Caddesi” yer alıyor. Bu cadde, araç trafiğine kapalıdır. İstanbul’un ünlü İstiklal Caddesi’ne çok benziyor. Aralarındaki tek fark Kynaz Aleksandır Caddesi’nde tramvay olmamasıdır. Kynaz Aleksandır Caddesi’ne Sokak sanatçıları renk katıyor. Mağazalar, kafeler ve restoranlar karşılıklı dizilerek güzel bir görüntü oluşturuyorlar.

Kamenitsa Su Merdivenleri

Kentin ünlü Kynaz Aleksandır Caddesi üzerinde Kamenitsa Su Merdivenleri yer alıyor. Kaynaz Aleksandır Caddesi’nden biraz ilerledikten sonra sağda Kamenitsa Su Merdivenleri’ne rastlayabilirsiniz. Merdivenin yan tarafında “Milyo” heykeli vardır. Aynı zamanda Milyo heykelinin yanında da Filibe’nin simgesi olan “Together” panosu bulunuyor. Together panosu, Filibe’nin Avrupa Kültür Başkentliği Yaptığı 2019 senesinde şimdiki durduğu alana monte edilmiştir.

Filibe Gezilecek Yerler Ne Yenir?

Filibe mutfağı; Bulgaristan ve Rumeli lezzetlerinden oluşuyor. “Filibe’de ne yenir” noktasında; yeme ve içme noktasında çok uygun bir kent olduğu söylenebilir. Kenti gezerken uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz birçok alana rastlayabilirsiniz.

Özellikle Rumeli ve Balkan lezzetlerinden oluşan Filibe mutfağı, Türk damak tadına da hitap ediyor. O nedenle kente turist ya da yaşamak için giden Türkler, yemek açısından çok sıkıntı yaşamıyorlar. Kentin en popüler yemeği, Filibe köftesidir. Ayrıca fast-food şeklindeki tatlarda çok tercih ediliyor.

Filibe Gezilecek Yerler Hakkında Genel Bilgiler

Bulgaristan’ın Sofya’nın ardından ikinci büyük kenti olarak Filibe biliniyor. Filibe hakkında genel bilgiler içerisinde en dikkat çeken nokta kentin giderek nüfusunun azalmasıdır. Örneğin; 1992’de 340 bin olan nüfus günümüzde 338 bine inmesidir. Genellikle kentlerde yıllar geçtikçe artan nüfus Filibe’de tam tersi olmuştur. Filibe kenti, Bulgaristan’ın üniversite kenti şeklinde anılıyor. Filibe’de sanat okuluna çok rastlamak mümkün. Kent, dünyada sanatın ön plana çıktığı yerlerdendir.

Sokaklarında yürürken aniden insanın karşısına heykeller, sanat galerileri çıkabiliyor. Kenti dikkat çekici hale getiren noktaysa sanattır. Filibe’de hem öğrencilere hem de sanata çok değer veriliyor. Filibe’nin Old Town isimli bölgesinde Osmanlı dönemine ait birçok konak bulunuyor. Kentin tarih kokan sokakları, fotoğraf severler tarafından çok tercih ediliyor. Filibe’nin en turistik yeri, Old Town bölgesidir. Güzel ve yaşam şartları açısından uygun bir kent olmasına rağmen diğer Balkan kentleri kadar çok bilinmiyor. Plovdiv kenti hakkında genel bilgiler kapsamında daha çok sanata verdiği değer öne çıkıyor.

ETİKETLER
,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?