tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocukların Beslenme Çantalarına Neler Konulabilir?02 Nisan 2022
949 kez görüntülendi
Çocukların Beslenme Çantalarına Neler Konulabilir?

Çocukların beslenme çantalarına neler konulabilir? Ana sınıfı ve ilkokul çağında çocukları olan annelerin en büyük sorunu, okul beslenmesine ne koysam sorunudur.

Çocukların beslenme çantalarına neler konulabilir? Okul beslenmesine koyacağınız yiyeceklerin sağlıklı ve dengeli beslenmeye uygun olması çok önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenme bütün hayati organların düzenli çalışmasını yönetip yönlendirmektedir.

Okula Beslenme Koymanın Önemi

Gün içinde çok hareketli olan çocuklarımız okulda hem ders hem de oyun oynayarak enerji harcarlar. Yaşları gereği sürekli hareket eden çocuklar daha öğlen olmadan acıkırlar. Çocuklara beslenme koymanın amacı öğle yemeğine kadar aç kalmalarını önlemektir. Çocukları en iyi tanıyan kişi anneleridir. Onların neye ve ne kadar ihtiyaç duydukları konusunu en iyi bilen kişi annedir.

Beslenme Çantası İçin Pratik Öneriler

Çocukların beslenme çantalarına neler konulur?  Anneler hele de her şeyi yemeyen bir çocuğu varsa bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşar. Çocuğun beslenme çantasına koyacağınız yiyecekler bazı özelliklere sahip olmalıdır. Özellikle beslenme için hazır yiyecekler almak yerine evde kendinizin yaptığı yiyecekler daha sağlıklı ve daha lezzetli olacaktır. Aslında annelerin kendilerini beslenme konusunda gerekli bilgilerle donatması çocuğuna yapabileceği en büyük iyiliktir. Çocuğunun eline harçlık verip okuldan yemesine izin vermek okul kantinine katkı sağlamaktan başka bir işe yaramaz. Çalışan bir anne olmak asla mazeret değildir. Evden okul çantasına koyabileceğiniz pratik ve besleyici birçok yiyecek hazırlamak mümkündür. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

  • 2 dilim ekmek arasına koyduğunuz beyaz peynir, domates, kıvırcıktan oluşan bir sandviç
  • Bir tane haşladığınız ve dilimlediğiniz yumurtayı beslenme tabağına koymak hem tok tutacak hem de besleyici olacaktır.
  • Akşamdan evde yapabileceğiniz kek ya da poğaça türü hamur işlerini çocuklarınızın beslenmesine gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Böylece yaptığınız hamur işinde kullandığınız malzemeleri güvenle çocuklarınıza yedirebilirsiniz.
  • Beslenme kaplarına koyabileceğiniz peynir ve zeytin bir dilim ekmek eşliğinde son derece besleyici ve doyurucu olacaktır.
  • Evde yaptığınız köfte ile hamburger koyabilirsiniz. Bu çocuğunuzun et ihtiyacını giderecektir.
  • Özellikle evinizde yapacağınız sigara böreklerini beslenme çantası için düşündüğünüzde sigara böreklerini keyifle yiyecektir.
  • Evde pişirdiğiniz tavuk parçalarını didikleyerek lavaş arasına dürüm yapabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun beslenmesini ne koyarsanız koyun yanında mutlaka bir meyve eklemeyi unutmayın. Sizin evden koyduğunuz meyveyi çocuğunun teneffüste keyifle yiyecektir.
  • Çocuğunuzun beslenmesine koyabileceğiniz bir başka seçenek ise kuru meyve ve sağlıklı kuruyemişler olacaktır.

Dengeli ve düzenli beslenme içinde kahvaltının ayrı bir yeri vardır. Evde kahvaltı yaparak okula giden çocuk derslerini daha dikkatli dinleyecektir.

Çocukların beslenme çantalarına neler konulabilir?  Konusunda verebileceğimiz bir tavsiye de okul için koyulan içecekler konusunda olacaktır. Evde yaptığınız komposto ve taze sıktığınız meyve suları sağlıklı seçenekler olacaktır. Hazır paketlenmiş ve dondurulmuş gıdaların çok sağlıklı olmadığını da hatırlatmak isteriz.

Çocuklarda İştahsızlık tedavisi makalemizi de inceleyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?