0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuklarda İştahsızlık ve Tedavisi

16 Mart 2022
448 kez görüntülendi
Çocuklarda İştahsızlık ve Tedavisi

İçindekiler

Çocuklarda iştahsızlık birçok hastalığın belirtisi olabilir. Ancak genel olarak bazı dönemlerde görülen iştahsızlığın sebebi farklı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Çocuklarda iştahsızlık, birçok hastalıkta sık görülen bir semptomdur. Bu nedenle çeşidini ve yoğunluğunu araştırmak ve büyümenin durması veya kilo kaybının bu bozuklukla ilişkili olup olmadığını kontrol etmek gerekir. 
Geçici bir iştahsızlık genellikle her insanda olur. Bununla birlikte diyet değişikliği, bir kardeşin doğumu, taşınma, mevsim değişikliği gibi etkenler iştahsızlığa neden olur. Ancak bazı durumlarda iştahta kalıcı bir azalma, bir hastalığın ilk belirtisi veya psikolojik sıkıntının ilk belirtisi olmaktadır.

İştahsızlık bazen o dereceye gelir ki yiyecek veya içeceğin tamamen reddedilmesi söz konusudur. Bu durumda anoreksiya bile görülebilir. Psikolojik destek alınması ve kişinin genel sağlık kontrollerini içeren bir check-up yaptırması son derece önemlidir.

Çocuklarda İştahsızlığın Belirtileri

Genelde iştahsızlık belirtileri geçici olduğunda kendiliğinden düzelir. İştahsızlığa yol açan özel ve normal durumlar da vardır. Örneğin grip gibi geçici hastalıklar veya idrar yolu enfeksiyonları gastroenterit, ağız ve gırtlak enfeksiyonları geçici iştah kaybına yol açar. Ayrıca bu durumda hastalık geçtikten sonra genellikle iştahsızlık da geçer. Öte yandan, kalıcı iştah kaybı aşağıdakilerle kendini gösterir:

  • Büyüme durması
  • Kilo kaybı;
  • Dehidrasyon;
  • Asidoz;
  • Makro ve mikro beslenme eksiklikleri

Bu eksiklikler normalden daha az büyüme ve gelişmeyle kendini gösterir. Çocuk yaşıtlarından daha küçük görünür ve özellikle makro besinlerin kaybı nedeniyle sağlık sorunları da kendini göstermektedir. Bununla birlikte bazı hastalıklar da iştah kaybına neden olur.

Anemi, bazı ilaçlar, bakteriyel enfeksiyonlar, kabızlık, alerjiler, iştah kaybının nedenleri arasında olabilir.

Çocuklarda İştahsızlık Tedavisi

Genel olarak çocuklarda iştahsızlık tedavisi durumun altında yatan nedenin çözülmesiyle düzelmektedir. Bu tür sorunlarda genelde kişinin iştah kaybına neden olan durum nedeniyle beslenmediği bilinir. Ancak iştahsızlık ilerlemişse ve anokresiya boyutlarına ulaşmışsa o zaman profesyonel yardım alınması ve tedaviye psikolojik olarak da devam edilmesi gerekir.

Bazı çocuklar da bazı yiyecekleri yemek istemedikleri için reddedenler. Bu durumda çocuğa saygı duyulması gerekir. Çünkü zorlamak daha büyük sorunlara neden olur.

Çocukların beslenme çantalarına neler konulabilir makalemizi okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?