tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vücut Tipine Göre Doğru Pantolon Seçimi Nasıl Yapılır?

30 Nisan 2023
650 kez görüntülendi
Vücut Tipine Göre Doğru Pantolon Seçimi Nasıl Yapılır?

Pantolon seçimi herkes için önemlidir. Vücut tipinize göre doğru pantolonu seçmek, hem şık görünmenizi hem de rahat hissetmenizi sağlar. Bu blog yazısında, vücut tipine göre pantolon nasıl seçilir detaylı anlatım bulacaksınız. Farklı vücut tiplerine göre pantolon seçimi, bel ölçüsüne göre pantolon tercihi, bacak boyu ölçümü, göbek bölgesi kapatma, basen dolgunluğuna göre pantolon seçimi ve hamileler için pantolon seçimi gibi konular ele alınacak. Eğer kendinize uygun pantolonu seçmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin!

Vücut Tipi Nedir?

Vücut tipi, kişinin vücut özellikleri ve kas yapısına göre belirlenen bir terimdir. Vücut tipine göre giyim seçimi yapmak, kişinin daha şık ve estetik görünmesi açısından oldukça önemlidir. Pantolon seçimi de vücut tipine göre yapılması gereken bir giyim tercihidir.

Vücut Tipine Göre Pantolon Nasıl Seçilir?

Ektomorf:     İnce ve düzgün pantolonlar tercih edilmelidir. Bol ve kıvrımlı pantolonlar uzun bacakları daha da inceltebilir.

Mesomorf:   Düz, dar paça pantolonlar kaslı bacakları ön plana çıkaracaktır. Kot pantolonlar da tercih edilebilir.

Endomorf:    Bol kesim pantolonlar, rahat ve esnek kumaşları tercih etmek yararlı olacaktır. Beli sıkıca kavrayan pantolonlar kaçınılmalıdır.

Özellikle bel çevresi geniş olanlara, yüksek bel pantolonlar önerilir. Bacak boyu kısa olanlara dar kesim pantolonlar yerine bol paça pantolonlar önerilir. Basen dolgunluğuna sahip olanlar, bot kesim pantolonlar tercih etmelidir.

Bunun yanı sıra, pantolon seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer faktörler de vardır. Pantolonun kumaşı, rengi, modeli ve aksesuarları da kişinin tarzına göre belirlenmelidir.

Bel Ölçüsüne Göre Pantolon Seçimi

Bel ölçüsüne göre pantolon seçimi, birçok kişinin kaçırdığı bir faktördür. Bel ölçüsü, vücudunuzun merkezi olduğu için doğru pantolon seçimi yapmak, hem şık görünmenizi hem de rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Bel ölçüsüne göre pantolon seçerken, ilk olarak bel ölçünüzü doğru bir şekilde ölçmeniz gerekiyor. Ölçümü yapmak için, doğru noktadan ölçün. Bu nokta, karın bölgesinin neredeyse ortasında yer alan en dar yerdir. Bel ölçünüzü aldıktan sonra, pantolonunuzun bel bandı ile uyumlu olacak bir pantolon seçmelisiniz.

  • Birinci seçenek: Pantolonun bel bölgesine lastik eklemek.
  • İkinci seçenek: Bel ölçüsüne göre pantolon satın almak.

Bunun yanında, pantolon bel ölçünüze uygun olsa bile, pantolonun kesim tarzı da önemlidir. Bel bölgesi düz ve sade bir kesim olan pantolonlar, genellikle daha rahat hissettirir. Yüksek belli pantolonlar ise bacak boyunuzu uzatır ve bel kısmınızdan rahat hissetmenizi sağlar.

Unutmayın, doğru pantolon seçimi vücut tipinize uygun olmalıdır. Bel ölçüsüne göre pantolon satın alırken, kesim tarzı da tercihleriniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Kendinizi rahat hissedeceğiniz pantolonu seçmek, hem sağlığınız hem de tarzınız açısından önemlidir.

Bacak Boyu Nasıl Ölçülür?

Bacak boyu, pantolon seçiminde oldukça önemli bir faktördür. İdeal pantolon boyu, herkes için aynı olmayabilir. Çünkü, her insanın vücut ölçüleri farklıdır. Bu nedenle, doğru pantolon boyunu bulmak için öncelikle bacak boyunuzu ölçmelisiniz.

Bacak boyunuzu ölçmek için, ayakta dik durun ve topuklarınızı birleştirin. Daha sonra, kasıklarınızın en alt noktasından başlayarak, aşağıya doğru bacaklarınızın tam ortasına kadar uzunluğunu ölçün.

Göbek Bölgesi Nasıl Kapatılır?

Göbek bölgesi, birçok kadının en büyük sorunlarından biridir. Üst giyinme tercihlerimize dikkat etsek de pantolon seçimi de bu konuda önemlidir. Göbek bölgesini kamufle eden pantolonlar seçmek, daha şık ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bunun için öncelikle doğru beden ölçülerinizin farkında olmalısınız. Pantolonunuzun bel kısmının tam olarak göbeğinizin üstünden geçmesine dikkat edin. Eğer pantolonun beli çok düşük ise göbek bölgeniz daha belirgin hale gelecektir.

  • Pantolonlarınız kesinlikle vücudunuza tam oturmalıdır, sıkı ya da bol olmamalıdır.
  • Dar kesim pantolonlar yerine düz kesim pantolonları tercih edebilirsiniz.
  • Beyaz renkli, parlak ve dikkat çekici bölümleri olan pantolonlardan kaçının. Bunlar göbek bölgesini vurgulayacaktır.

Yüksek bel pantolonlar, göbek bölgesini kamufle etmek için evrensel bir seçenektir. Bu tarz pantolonlar göbek bölgesini daha az göstererek bacak boyunuzu da daha uzun gösterebilirsiniz. Aynı zamanda, vücut şeklinizi de daha iyi ortaya koyarlar.

Basen Dolgunluğuna Göre Pantolon Seçimi

Basen dolgunluğuna sahip kadınlar, genellikle bel kısmından dar, basen bölgesinden ise daha bol pantolon tercih ederler. Bu şekilde, vücut oranları daha dengelenmiş bir görünüm sağlanır.

Pantolon seçerken, öncelikle bel ölçüsüne bakarak hareket etmek önemlidir. Bel ölçüsüne uygun olmayan bir pantolon, sıkılaştırır ve rahat hareket etmenizi engeller. Eğer bel ölçünüz 90 cm veya daha az ise, düşük bel pantolonlar tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Eğer bel ölçünüz 90 cm’den fazla ise, daha yüksek bel pantolonlar tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Basen Dolgunluğuna Göre Tavsiye Edilenler

Dar Paça Pantolon: Büyük basenlere sahip kadınlar için uygun değildir.

Bol Paça Pantolon: Büyük basenlere sahip kadınlar için uygun bir seçenektir.

Yüksek Bel Pantolon: Büyük basenlere sahip kadınların daha rahat bir kullanım sağlar.

Kısa Pantolon: Basen dolgunluğunu daha da vurgular.

Bootcut Pantolon: Basen dolgunluğunu dengeleyen bir seçenektir.

Basen dolgunluğuna sahip kadınların pantolon seçimlerinde, paça kısmına daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Dar paça pantolonlar, basen bölgesinin daha geniş görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, daha geniş paça pantolonlar veya bootcut pantolonlar ideal bir tercih olabilir.

Yüksek bel pantolonlar, basen bölgesini daha güzel bir şekilde kapatır. Bu nedenle, yerine göre bu tarz pantolonlar tercih edilebilir. Bootcut pantolonlar ise, basen dolgunluğunu dengeleyerek daha estetik bir görünüm sağlarlar.

Her kadının kendine özgü bir vücut tipi vardır. Bu nedenle, kendi beden tipinizi tanımak ve ona uygun pantolon seçimleri yapmak, daha şık ve rahat bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Uzun Bacaklılar İçin Pantolon Önerileri

Vücut tipine göre pantolon nasıl seçilir? Uzun bacaklı kadınların giyim alışverişlerinde sıkça karşılaştıkları problemlerden biri pantolon uzunluklarının kendilerine uymamasıdır. Ancak doğru pantolon seçimi yaparak hem konforlu hem de şık bir görünüme sahip olabilirsiniz. İşte uzun bacaklı kadınlar için bazı pantolon önerileri.

1.      Yüksek Bel Pantolonlar

Uzun bacaklı kadınların boyuna uygun olmayan pantolonlar aşağı doğru uzayarak bacakların kısa görünmesine neden olabilir. Bu yüzden yüksek bel pantolonlar tercih edilebilir. Hem boyu daha uzun gösterirken hem de bel bölgesindeki fazla deriyi toparlayarak daha estetik bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

  • Yüksek bel pantolonlar belinizi daha ince gösterir.
  • Yüksek bel pantolonlarla gömlekleri içeri sokarak kemer takmak yerine daha rahat ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

2.      Bol Paça Pantolonlar

Uzun bacaklı kadınlar için bol paça pantolonlar da çok trend. Bu pantolonlar bacaklarınızın uzunluğunu vurgulayarak hem şık hem de rahat bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca hareket konforu ve hava alabilme özellikleri sebebiyle yazın en çok tercih edilen pantolon modellerinden biri.

3.      Skinny Jean Pantolonlar

Uzun bacaklı kadınların en çok tercih ettiği pantolon modeli ise skinny jean’ler. Dar kesimleri sayesinde bacaklarınızın uzunluğunu vurgulayan bu pantolonlar hem spor hem de şık kombinler yapmak için ideal seçeneklerden biri.

  • Yüksek belli skinny jean’ler bel bölgesindeki fazla derileri toplayarak ince bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Kısa Bacaklılar İçin Pantolon Önerileri

Kısa bacaklı kadınlar çoğu zaman ideal pantolon bulmakta zorlanır. Doğru pantolonu bulmak, bacakları daha uzun ve ince göstermenin yanı sıra giyim tarzınızı da tamamlar.

1. Bootcut Pantolonlar: Bootcut pantolonlar, kalça bölgesinden hafif genişleyen ve bacağı aşağı doğru daralan pantolonlardır. Bu tip pantolonlar, bacakları daha uzun ve ince gösterir.

2. Yüksek Bel Pantolonlar: Yüksek bel pantolonlar, bel bölgesini ortaya çıkararak bacakları daha uzun gösterir.

3. Dikey Çizgili Pantolonlar: Dikey çizgili pantolonlar, bacakları olduğundan daha uzun gösterir ve daha ince görünmesini sağlar.

Bunlara Dikkat Edin              

1. Dar Pantolonlar Dikkat Çekici Olabilir:      Ama dar pantolonlar bacakları daha kısa gösterir, bu yüzden şekilsiz bir görünüme neden olabilir.

2. Küçük Desenler: Küçük desenler bacakları daha ince gösterir ve uzatırken büyük desenler dikkat çeker ve kısaltır.

3. Topuklu Ayakkabılar:  Topuklu ayakkabılar bacakları daha uzun ve ince gösterir.

Hangi Pantolonlar Geniş Kalçalı Kadınlara Uygun?

Geniş kalçalı kadınlar, pantolon seçiminde zorlanabilen bir kesimdir. Çünkü yanlış seçimler kalçaları daha da geniş gösterebilir veya dengesiz bir görüntü yaratabilir. Bu nedenle, vücut tipine göre pantolon seçmek önemlidir.

Bu kadınlar için ideal pantolonlar, belden hafifçe genişleyen ve düşük bel seçenekleridir. Ancak, buradaki kritik nokta, pantolonun paçalarının dar olmasıdır. Ayrıca, düz renkler ya da ince çizgiler de geniş kalçaları dengelemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, geniş kalçalı kadınlar, kalça kısmındaki ceplerin de dikkatini çekmemelidir. Önündeki cepler, kalçanın daha geniş görünmesine neden olabilir. Bunun yerine, arka cebi olan pantolonlar tercih edilebilir.

Hamileler İçin Pantolon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik dönemi, kadınların yaşayabileceği en özel ve güzel zamanlardan biridir. Ancak bu süreçteki değişimler, giyim seçimlerinde bazı zorluklar yaratabilir. Hamile kadınlar, bulundukları döneme uygun kıyafetler seçerken özellikle çok dikkatli davranmalıdır.

Hamileler için pantolon seçimi, diğer giysi seçimlerine göre daha dikkat gerektiren bir konudur. Vücutta artan kilo ve büyüyen karnın etkisiyle, pantolon seçimleri de buna göre yapılmalıdır. Öncelikle, hamilelik öncesi giyilen pantolonların bir süre sonra

Bel ve Bacak:           Pantolonlarınızda geniş bir bel bölgesi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, bacakları saran dar kesimler yerine, bol kesimleri tercih edebilirsiniz.

Pantolonun Materyali:    Pamuklu kumaşlardan yapılan pantolonlar, tercih edilebilir. Bu kumaşlar, hava alır ve daha rahat kullanım sağlar.

Pantolonun Boyu: Pantolon boyu tercihlerinde, ayakkabıya tam olarak düşecek bir boyda olan pantolonlar seçilmelidir. Uzun pantolonlar, paçaların kıvrılması sebebiyle rahatsızlık verebilir.

Bunların yanı sıra, hamile kadınlar, esnek kemerli ve düğmeli pantolonları da tercih edebilirler. Bu sayede, pantolonlarınızı, karnınız büyüdükçe genişletebilirsiniz. Hamileler için farklı beden seçenekleri sunan markaların kıyafetleri de özellikle tercih edilmelidir.

Pantolon Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Faktörler Nelerdir?

Diğer bir faktör ise pantolonun kumaş tipidir. Kumaşın kalitesi ve türü pantolonun kullanım ömrünü belirler. Aynı zamanda pantolonun rahatlığı ve konforu da kumaşın seçimine bağlıdır. Kot pantolon gibi sert kumaşlardan yapılmış pantolonlar daha dayanıklıdır, ancak diğer kumaşlara kıyasla daha az esnekliğe sahiptir.

Bir diğer faktör ise pantolonun renk ve desenidir. Klasik renkler ve düz pantolonlar her zaman uygun bir seçenek olsa da, renkli pantolonlar ve desenli pantolonlar da modanın bir parçasıdır. Ancak uygun bir kombinasyon yapılmadığı takdirde, bu tür pantolonlar giyilebilirliği azaltabilir.

Vücut tipine göre pantolon nasıl seçilir? Pantolon seçimi konusunda dış görünüş kadar rahatlık, kalite ve kullanışlılık gibi faktörlere de dikkat edilmelidir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, uygun bir pantolon tercih etmek hem dış görünüşünüzü hem de kullanım konforunuzu artırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?