tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Olimpiyatlarda Tarihe Geçmiş Türk Sporcuları

24 Mart 2022
730 kez görüntülendi
Olimpiyatlarda Tarihe Geçmiş Türk Sporcuları

Türkiye, ilk olarak 1908 yılında Londra’da düzenlenen olimpiyat oyunlarına katılmıştır.1908’den bu yana Olimpiyatlarda tarihe geçmiş Türk sporcularının başarılarına sizler için değerledik.

Olimpiyatlarda tarihe geçmiş Türk sporcuları, 1908 yılından beri Olimpiyatlara düzenli olarak katılıyor. Bugüne kadar toplamda 76 madalya kazanmayı başardılar. Türkiye’yi uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil ederek Türk sporunun gelişmesine katkıları yansımaz bir gerçektir. Diğer taraftan Türk sporcular, katıldıkları Yaz Olimpiyatları’nın hemen hemen hepsinde derece almayı başardılar. İlk altın madalyayı 1936 yılında Berlin Olimpiyatları’nda güreş dalında kazanmayı başardık. Üstelik Olimpiyatlarda tarihe geçmiş Türk sporcular, kazandıkları madalyaları boynuna geçirerek adeta Türk halkının sevgilisi haline gelmişlerdir. Ancak, başarıları ile Türk halkının adeta sevgilisi olan Türk Sporcuları tanıyor muyuz? Olimpiyatlarda tarihe geçmiş Türk Sporcuları daha yakından tanıyalım.

Yaşar Erkan(1912-1986)

Olimpiyatlarda Türkiye’ye ilk altın madalya gururunu 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Greko-romen güreş dalında 1912 doğumlu Yaşar Erkan tattırdı.

Naim Süleymanoğlu(1967-2017)

Özellikle birçok spor otoriteleri tarafından tüm zamanların en iyi haltercilerinden biri olarak kabul edildi. Aynı zamanda Naim Süleymanoğlu, bu dalda üç kez altın madalya kazanma gururunu yaşamış bir sporcudur. Diğer yandan ilk defa 1988 Seul Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etti. Birçok Dünya Halter Şampiyonasında dereceler kazanan Naim Süleymanoğlu, 1988,1992 ve 1996 yıllarında arka arkaya üç kez altın madalya kazandı. Böylece bütün halkın sempatisini kazanarak gönüllerini fethetmiştir.

Halil Mutlu(1973….)

Naim Süleymanoğlu’nu örnek alan ve onun izinden giden bir diğer önemli halterci ise, Halil Mutlu’dur. 1996, 2000 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarında arka arkaya üç defa altın madalya aldı. Türk spor ’unun gelişmesine birçok katkıları olmuştur. Tıpkı Naim Süleymanoğlu gibi Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelerek spor ve yaşamına Türkiye’de devam etme kararı almıştır.

Hamza Yerlikaya(1976…)

Özellikle Olimpiyat şampiyonu Türk sporcular arasında yer alan Yerlikaya,  küçük yaşlardan beri güreş ile ilgilenen ve 1996 yılında Atlanta, 2000 yılında ise Sydney Olimpiyatları’nda olmak üzere iki defa altın madalya kazanmış olup, birçok turnuvada da dereceleri vardır.

Hülya Şenyurt(1973…)

1992 Barselona Olimpiyatları’nda Judo alanında Türkiye’yi temsil ederek 19 yaşında gümüş madalya kazandı. O döneme kadar en genç olimpiyat kazanan sporcu unvanını elinde bulunduran sporcudur.

Nurcan Taylan(1983…)

2004 Atina Olimpiyatları’nda halter dalında altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu unvanına sahiptir. Ayrıca 2005 ve 2009 yıllarında Akdeniz Oyunları’nda da altın madalya kazanmıştır.

Atagün Yalçınkaya(1986…)

2004 Atina Olimpiyatları’nda 17 yaşında Boksör dalında gümüş madalya kazanarak en genç madalya kazanan kadın sporcu unvanına sahiptir.

Servet Tazegül(1988…)

2008 Pekin Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanarak tekvando dalındaki başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Ayrıca 2012 Londra Olimpiyatları’nda rakibini yenerek birincilik elde etti.

Özellikle güreş, halter, taekwondo ve judo gibi dallarda, Olimpiyatlarda tarihe geçmiş Türk sporcular, başarılarından ötürü adından sıkça söz ettirdi. Anlaşılan o ki önümüzdeki dönemlerde de bu başarılarına yenilerini ekleyecekler. Şimdiden bütün dallarda yarışan sporcularımıza başarılar diliyoruz.

Rekor transfer ücretiyle transfer olan futbolcuların listesi makalemiz de ilginizi öekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?