tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Depremzede Öğrencilere YÖK’ten Ek Kontenjan Müjdesi! YÖK Şartları Açıkladı!

12 Mayıs 2023
205 kez görüntülendi
Depremzede Öğrencilere YÖK’ten Ek Kontenjan Müjdesi! YÖK Şartları Açıkladı!

İçindekiler

YÖK’ten öğrencileri sevindirecek haber geldi. Depremzede öğrenciler için ek kontenjan şartları açıklandı.

Yükseköğretim Kurulu ek kontenjan açıklamasında bulundu. Depremzede öğrencileri sevindirecek müjde YÖK’ten geldi. Hangi adayların başvuru yapacağı ile ilgili detaylı bir şekilde açıklama yapıldı. Kurul tarafından yapılan açıklamaya göre depremden etkilenen öğrenciler için ek kontenjan ayrılması gündemde yerini aldı.

Merkezi Kahramanmaraş depremi ve depremden etkilenen iller de yaşayan öğrenciler kendi ikamet ettikleri şehirde üniversiteye yerleşecek. Genel kontenjanda herhangi bir eksiklik olmadan %25 ek depremzede öğrenciler için kontenjan ayrılması kararı alındı. Aynı zamanda depremzede öğrencilere yönelik Vakıf Üniversitesi’nde her programa 1 kontenjan ek verildiği bilgisine yer verildi.

Kimler Yararlanamaz?

Herhangi bir YÖK programına kaydı olan, üniversite programından mezun olacak olan ve üniversite öğrenciliğinden ilişkisi kesilen öğrenciler YÖK tarafından sunulan bu imkandan faydalanamayacak. Peki, YÖK, hangi illerde depremzede öğrencilere ek kontenjan sağladı?

Hangi Üniversitelere Kayıt Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre deprem bölgesindeki Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Çukurova, Adıyaman, Dicle, Gaziantep, Fırat, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Hatay Mustafa Kemal, Harran, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş İstiklal, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Osmaniye Korkut Ata ve Malatya Turgut Özal, üniversiteleri yer alıyor.

Ek Kontenjan Kapsamında Tercih Yapılacak

2547 sayılı Kanun’na göre %15 burslu şekilde öğrenci okutulması yükümlülüğü haricinde olmak üzere ve çift diploma programları haricinde depremzede öğrenciler için 1’er kontenjan olacak. Merkezi yerleştirme için ayrılan programlara 1’er kontenjana kayıt olması doğrultusunda kaydı yapılan adayların ek yerleştirme esnasında söz konusu olan programa üniversitenin tercihi kapsamında alınarak indirimli ya da ücretli bir şekilde kontenjan ekleneceği bilgisi YÖK tarafından verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?