tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Dizayn Ofis Mimarı Nasıl Olunur?25 Mart 2022
669 kez görüntülendi
Dizayn Ofis Mimarı Nasıl Olunur?

Dizayn Ofis Mimarı nasıl olunur? Dizayn Ofis Mimarı hangi okulu bitirmesi gerekir ve maaşları ne kadardır? Kısaca bu sorular üzerinde bilgiler toparladık.

Dizayn Ofis Mimarı olmak isteyen bireyler İç Mimarlık veya Mimarlık bölümlerinin herhangi birinden mezun olmaları gerekmektedir. Dizayn Ofis Mimarı nedir? Her türlü inşaat yapısının tasarım, planlama ve detaylı çizimlerinin yapılmasından birinci dereceden sorumlu mimardır.

Ofis Mimarı Ne İş Yapar?

Dizayn Ofis Mimarının ne iş yaptığına bakacak olursak, görev ve sorumluluklarının neler olduğunu sizler için maddeler halinde sıraladık. Bunlar;

 • Binaların iç mekan düzenlenmesini, planlamasını bilgisayar destekli çizim programları aracılığıyla gerçekleştirmek.
 • Yetkili mimar denetiminde Shopdrawing çizimlerinin yapılmasını sağlamak,
 • İnşaat çizimleri için kavramsal taslaklar oluşturarak bunların gelişmesini sağlamak için gerekli planların yapılmasını sağlamak. Uygulanabilirliğinin denetimini yapmak,
 •  Dizayn Ofis Mimarı her türlü mimari çizim, mühendislik hesaplamalarının yaparak inşaat çizimlerini oluşturmak,
 • Sektör araştırması yaparak güncel değişimleri takip ederek her türlü mimari modelleme yapmak,
 • Gerekli mimari malzemelerin miktarını ve özelliklerini belirleyerek prosedürler ve talimatlar vererek bunların takibini yapmak,
 • İç mekân malzeme özelliklerini belirlemek. Isı kaybını ve ısı muhafazası için gerekli olan hesaplamaları yapmak,
 • Yetkili mimarın denetiminde proje maliyetleri için en uygun maliyetleri hesaplamak. Gerekli sözleşmeler ve ihale belgelerinin raporlanmasını sağlamak.
 • Yetkili mimar gözetiminde şartnamelerin uygunluğunun denetlenmesini sağlamak,
 • Müşteri analizi yaparak, sunum için iç tasarımların renkli çizimlerinin hazırlanmasını sağlamak.
 • Şantiye iç ve dış çevresinde sağlık ve güvenlik standartlarına uygun çalışmalar yapmak. Mesleki gelişimi için gerekli olan her türlü eğitim ve seminerlere katılmak.

Dizayn Ofis Mimarı Ne Kadar Maaş Alır?

Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde okuyan ve mezun olan bireyler arasında en çok tartışılan konuların başında Dizayn Ofis Mimarı ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabıdır. Aslında bu sorunun cevabı özel ve kamu kurumuna göre farklılık arz etmektedir. Özellikle özel sektörde alınan ücretler farklılık göstermektedir. Çünkü her kurumun ayrı bir ücret politikası vardır.

Dizayn Ofis Mimarı pozisyonunda çalışan bireylerin en düşük ücret skalası 4580 TL, en yüksek ücret skalası ise 15250 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bu ücret skalasının bir bağlayıcılığı olmamaktadır. Birçok firma ücret politikasını piyasadaki ortalama ücret tutarından tamamen bağımsız olarak belirlemektedir. Bundan dolayı bu ücretler firmaya bağlı olarak daha düşük olabileceği gibi daha yüksekte olabilmektedir.

Bu makalemizde dizayn ofis mimarı nasıl olunur makalemizden sonra finans danışmanı nasıl olunur makalemizi de inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?