tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Telegram’da Gizli Sohbet İptal Edilebilir Mi?

25 Mart 2022
501 kez görüntülendi
Telegram’da Gizli Sohbet İptal Edilebilir Mi?

Telegram uygulaması temel de Whatsapp’ın muadili anlık mesajlaşma yapabileceğiniz güvenli servislerden biridir. Peki Telegram’da gizli sohbet iptal edilebilir mi?

Telegram’da gizli sohbet ve bu sohbetin iptali konusunu detaylandıracaız. Öncelikle Telegram uygulamasının ne olduğu, ne işe yaradığı ve sistemini incelemek gerekir. Telegram bulut temelli anlık mesajlaşma mantığı üzerine kuruludur. Telegram görüntülü ve sesli mesaj özelliklerine de sahiptir. Çoklu platform desteği sunan 2013 yılından beri hayatımızda olan bir servis olarak ortaya çıktı. Diğer taraftan en büyük muadili olan Whatsapp’tan farkı ise; kesintisiz eşitleme özelliğine sahip olmasıdır. Telegram’daki bir önemli özellikte gizli sohbet uygulamasıdır. Bu sohbet uygulamasında merak ettiğimiz en önemli konu ise; Telegram’da gizli sohbet uygulaması iptal edebilirmiyiz?

Telegram’da Gizli Sohbet Nedir?

Öncelikle Telegram’da gizli sohbet; rehberinizdeki arkadaşlarınız ile yapılan diyalogların, mesaj verilerinin, üçüncü şahıslardan gizli olarak kullanılmasına izin veren bir uygulamadır. Yani  sizin ve alıcı kişilerin dışında, üçüncü kişilerin bu mesajları okuyamayacağı anlamına gelmektedir.

Telegram Gizli Sohbet Özelliği Ne İşe Yarar?

Özellikle Telegram, gizli sohbet özelliği sayesinde mesajlaştığınız kişiler, sohbetin ekran görüntüsünü almak isteseler bile ekran görüntüsü alındı bilgisi, anında size bildirim olarak gelir. Üçüncü şahıslarla ekran görüntüsü paylaşılmasına Telegram uygulaması asla izin vermez. Süreli olarak ayarladığınız mesajlar sayesinde, videolar ve fotoğraflar, karşı taraftaki kişi mesajı okuduktan belli bir süre sonra her iki cihazdan otomatik olarak silinmektedir. Rehberinizde bulunan aile, arkadaş ve kişileriniz ile özel ve grup simgeleri sayesinde, mesajlaşabilirsiniz. Ayrıca görüntülü görüşme ve sesli arama yapabilirsiniz. Telegram masaüstü uygulaması olarak da kullanılmaktadır. Fakat masaüstü sürümlerde gizli sohbet özelliği kullanılamaz.

Telegram Gizlilik Ayarı Nasıl Yapılır? Yazışmalar Güvenli Midir?

Telegram’da gizlilik modu ayarı nasıl yapabilirsiniz ve güvenli olarak mesajlaşabilirsiniz sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Öncelikle “Ayarlar” bölümünden “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine girmeniz gerekir. Devamında telefon numaranızı seçmelisiniz ve “telefon numaramı kim görebilir” ayarını “hiç kimse” yapmalısınız. Bu işlemlerin son adımında da “kişilerim beni telefon numaramla bulabilirler” şeklinde gizlilik ayarlarınızı güncellediğiniz zaman, işlemi tamamlamış olursunuz. Gizlilik ayarları yapıldıktan sonra sohbetler kısmı uçtan uca şifre konusunda tam olarak gelişmemiş olsa bile pin kodu ve şifre ile mesajlarınızı Telegram’da  güvende  tutabilirsiniz. Telefon numarası olmadan sadece kullanıcı adınız ile de güvenli bir şekilde mesajlaşır ve görüşmeler yapabilirsiniz.

Telegram’da Gizli Sohbet Nasıl İptal Edilebilir?

Özellikle Telegram, yeni kullanılan bir uygulama olmasına rağmen kendini gün geçtikçe geliştirdi. Değiştiren birçok özelliğe sahip, herkes tarafından çok tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Gizli mesajlaşma ve sohbet birçok insan tarafından merak ediliyor. Ayrıca insanların ilk tercihlerinden biri halini almıştır. Telegram’da gizli sohbet nasıl iptal edilebilir sorusunun cevabı ise şu şekildedir. Öncelikle “Gizli Sohbeti Kapat” kutucuğunu seçerek iptal edebilirsiniz ve normal bir şekilde mesajlaşmaya devam edebilirsiniz. Eğer konuşma sırasında iseniz, konuşmanızı sonlandırdıktan hemen sonra da iptal işlemini gerçekleştirip uygulamayı kapatabilirsiniz. Son olarak ta, sohbet kısmında bulunan, “sohbeti sil” seçeneğini seçtiğinizde, buna ek olarak “Kişiden de Silinsin” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Eğer işaretleme yapmaz iseniz, karşıdaki kişide de mesajlarınız silinmemiş olacaktır.

Instagram’da canlı yayın nasıl yapılabilir makalemiz de ilginizi çekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?