0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Potasyum Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

17 Nisan 2022
555 kez görüntülendi
Potasyum Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

Potasyum normal değeri insan vücudunda belirli bir miktarda bulunması gereken potasyum mineralinin kriter aralığını oluşturur. Muz başta olmak üzere potasyum barındıran birçok besin mevcuttur. Potasyum değeri düşükse birçok farklı besin tüketerek potasyum normal değerine ulaşabilirsiniz. Hangi testle Potasyum değeri ölçülebilmektedir bunu inceleyelim.

Potasyum Testi Nasıl Yapılır?

Değerinizin normal aralıkta olup olmadığını öğrenmek için yaptıracağınız potasyum testi nasıl yapılır sorusunun cevabı öyle çok detaylı bir konu değildir. Koldan alınan kan ile laboratuvar ortamında yapılan tetkiklerle potasyum sonuç değeri belli olur

Potasyum Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Kalp ritminde düzensizlik hissedenler, hipertansiyon hastaları ya da elektrolit denge sorunu olanlar dışında güçsüzlük ve benzeri şikâyeti olanlar için potasyum değerini kontrol etmek üzere potasyum testi istenir. Peki potasyum değeri kaç olmalıdır ki kişinin potasyuma bağlı bir sorunu olmadığı anlaşılsın. Yapılan test sonucunda çıkan değer 3 buçuk ila 5,3 mEg/L ise kişi potasyum normal değeri sınırları içerisindedir.

Potasyum Değeri Kaç Olursa Tehlikelidir?

Bilinmelidir ki sağlık konusu çok önemli ve hassas bir konudur. Her adımı titizlikle ama bir o kadar çabuk karar verilen aşamalardan geçmelidir. Her yapılan test, her yapılan muayene, vücuttaki rahatsızlık veya hastalığın teşhisi için çoğu zaman tek başına yeterli olmaz. Potasyum değeri kaç olursa tehlikelidir kıstası da bu kapsamda tedbirli değerlendirilmelidir. Yapılan potasyum testinde eğer sonuç 2 buçuk mEg/L den küçükse potasyum düşüklüğü vardır. 7 mEg/L den büyükse de potasyum yüksekliği vardır. Ayrıca bu durum tehlikeli olabileceğinden ek testlerle durumun incelenmesi gerekir.

Potasyum Değeri Yüksekliği Nedenleri

Hastanın şikayetleri sonucunda yapılan testlerin neticesi eğer yüksek düzeye işaret ediyor ise bu durum aşağıdaki nedenlerle ilişkilidir.

  • Addison hastalığı başlangıcı
  • Hiperkalemi sorunu
  • Dehidratasyon rahatsızlığı
  • Akut böbrek yetmezliği ya da kronik böbrek sorunları
  • Çeşitli enfeksiyonlar

Değerin yüksek olması başlıca yukarıdaki saydıklarımıza sebep olabileceği bilinmelidir. Yüksek potasyum değerini normal seviyeye indirmek için farklı tedavi ya da diyet yapılması gerekir. Potasyum normal değeri için erken teşhis konması oldukça önemlidir. Bu teşhise göre ilaçlar ile tedavisi hızlı ve başarılı olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?