0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Polyester Kumaş Terletir Mi? 

25 Nisan 2023
185 kez görüntülendi
Polyester Kumaş Terletir Mi? 

İçindekiler

Plastiğin fabrikalarda giyime uyumlu bir şekilde tasarlanmasıyla polyester kumaş oluşturulur. Şu an çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Her türlü giyime uyumlu bir şekilde yapılmasıyla beraber son dönemlerde en çok tercih edilen kumaş türlerinden biri olduğu da söylenebilir.

Polyester Kumaş Nedir?

Polyester kumaş aslında sentetik kökenli olan bir iplikten üretilmiştir. Yapay yollar ile üretilir. Yani doğal bir kumaş türü değildir. Polyesterin kumaşının açılımı ise ‘sentetik polimer’ olarak geçer. Yani basit anlamıyla plastik türevidir de denilebilir.

%100 polyester olan kumaşlardan genel olarak giysi üretilirken özellikle spor malzemeleri ve giysileri de yapılabilmektedir. Bu anlamda doğal lifler ile karıştırılır ve neredeyse tekstilin her alanında tercih edilmektedir. Kumaşın zor kırışması, dayanıklı olması, kaygan olması, kolay kuruması ve parlak olması gibi özelliklerinin yanında diğer kumaşlardan çok daha uygun olmasıyla sıklıkla tercih edilir. Bu kumaşın en çok tercih edilme nedenlerinden biri de güve ve küf gibi organizmalardan hiçbir şekilde etkilenmez.

Polyester kumaş yapısından dolayı hava geçirgenliği sağlamaz. Bu nedenle insanları terletebilir. Bununla birlikte alerji reaksiyon göstermeye neden olur ve oluşan nemi emmez. Ateşe karşı dayanıksız olmasıyla birlikte statik elektriklenmesi yüksektir.

Polyester Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Polyester kumaşı hem sevenler hem de sevmeyenler vardır. Çünkü bazı durumlarda avantajları varken bazı durumlarda dezavantaj oluşturabiliyor. Ancak avantajları çok daha fazla olduğu için pek çok kişi tarafından da sıklıkla tercih edilir. Polyester kumaş özellikleri şu şekilde sıralanır;

  • Üretimi plastiklerden yapıldığı için doğal olan kumaşlardan çok daha uygun maliyetlidir. Özellikle son dönemlerde kumaş fiyatlarının artmasından dolayı çok daha fazla tercih edilir.
  • Polyester kumaş parlak bir görüntüye sahip olmasıyla beraber çok şık durur. Aynı zamanda yıkandığında bu parlak kumaş rengini kaybetmez. Bu nedenle her zaman çok daha kaliteli bir görüntüye sahiptir.
  • Bu kumaş türü oldukça yumuşaktır. Bu nedenle özellikle spor yapanların çok daha tercih ettiği bir kumaştır. Spor yaparken kişilerin çok daha rahat etmesini sağlar.
  • Dış etkenlere karşı dayanıklı bir kumaş olduğu için aslında bu anlamda da spor malzemelerinde kullanılır. Çünkü hem spor hareketlerinde sıklıkla şekil değiştirir hem de sürekli olarak yıkanır. Ancak dayanıklı olduğu için uzun süre kullanılır.
  • Doğal kumaşlara göre çok daha hızlı bir şekilde kurur.
  • Leke tutmayan bir yapısı vardır. Terlettiği zaman herhangi bir şekilde ter lekesi durmaz. Eğer leke olutuysa ilk yıkamada kolay bir şekilde çıkar.
  • Doğal bir esnekliğe sahiptir. Bu anlamda pek çok bedene uygun bir şekilde üretilebilir ya da kullanılabilir.
  • Bu kumaş özellikle doğal kumaşlara göre çok daha zır kırışır. Bu nedenle kullananlar tarafından herhangi bir şekilde ütü yapmaya da gerek kalmaz.

Polyester Terletir Mi?

Bu kumaş türünün tek dezavantajı terletmesidir. Özellikle yaz aylarında pek çok kişi tarafından tercih edilmeme nedenlerinden biri kumaşının terletmesidir. Çünkü kumaşı plastikten olduğu için herhangi bir şekilde hava geçirmez. Bu durum da polyester kumaşın kişiyi yakacağı ve terleteceği oldukça bilinen bir konudur. Kış aylarında çok daha kullanışlı bir kumaş olduğu söylenebilir.

Pek çok kişi tarafından sevilerek kullanılan polyester kumaş diğer kumaşlara göre çok daha uygun fiyatlıdır. Bilindiği üzere spor malzemeleri çok daha pahalıdır. Normal bir kumaşla yapılırsa eğer kişilerin çok daha yüksek fiyatlı olarak almasına neden olur. Ancak polyester kumaş fiyatları bakıldığı zaman çok daha uygundur.

Jean Ceket Kombin Çeşitleri
ETİKETLER
,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?