0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Pamuklu Kumaş Özellikleri Nelerdir?

25 Nisan 2023
95 kez görüntülendi
Pamuklu Kumaş Özellikleri Nelerdir?

İçindekiler

Doğal bir lif olduğu için pamuklu kumaş en çok tercih edilen kumaş türleri arasında yer alır. Gevşekçe ve hafifçe örüldüğü için oldukça ince yapılıdır. Çok çeşitli alanlarda kullanılmasıyla birlikte doğal olması diğer kumaşlara göre daha hafif olmasını beraberinde getirir. Bu da bakımının daha pratik olmasına yardımcı olur.

Pamuklu Kumaş Nedir?

Tekstil sektöründe oldukça büyük bir yere sahip olan pamuk kumaş çok çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır. Çünkü aslında şu an en sağlıklı kumaş türlerinden biridir. Hem sağlıklı olmasıyla hem de dayanıklı olmasıyla her mevsim kullanılabilir özelliğe sahiptir. Özellikle giyim de ve ev tekstilinde en sık karşılaşılan kumaş türlerinden biridir. Doğal ve sağlıklı bir kumaş olmasıyla beraber iç giyim sektörlerinde oldukça sıklıkla tercih edilir. Herhangi bir cilt alerjik reaksiyona sebep olmadığı için evin pek çok alanında da rahatlıkla tercih ediliyor. İç giyimde de en çok tercih edilme sebeplerinden biri de alerjik reaksiyona sebebiyet vermemesidir.

Pamuklu kumaşlar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle %100 pamuklu kumaş tercih edildiği zaman çok daha sağlıklı modeller ortaya çıkarılabiliyor. Giyimde daha çok tercih edilen bu kumaş türü farklı iplik türleri ile karıştırılarak da çeşitlendirebiliyor. En çok kullanılan çeşitlendirilmiş kumaş türlerinden biri de viskon kumaştır. Baskı ve boya almaya oldukça elverişli olduğu gibi aynı zamanda yüksek nem alma özelliğine de sahiptir. Bir diğer tercih edilen kumaş türleri de pamuk keten kumaştır. Özellikle yaz aylarında sıklıkla kullanılan bir türdür.

Pamuk Kumaş Özelikleri

Çok çeşitli özelliklere sahip olduğu için kullanım alanları da buna yönelik olarak oldukça tercih edilen bir kumaştır. Çok çeşitli alanlarda tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de zaten özelliklerinin de her çeşitli alana uygunluk sağlamasıdır. Genel anlamda bakıldığı zaman pamuklu kumaş özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Yüksek nem çekme kapasitesine sahip olduğu için özellikle yaz aylarında terlemelere karşı daha çok tercih ediliyor.
  • Hava geçirgenliği çok yüksek olduğu için de yazarlarında tercih edilir. Çünkü kişiler terlediği zaman hava geçirgenliği sayesinde terlemiş olan kısım çok daha kolay bir şekilde kurur.
  • Bu kumaşların diğer kumaşlara göre bir dezavantajı kolay karışır türde olmasıdır.
  • Pamuklu kumaşlar genel olarak farklı lif türleri ile karıştırılabiliyor. Bu anlamda karma kumaş türleri oluşturulabilmektedir. Hem diğer kumaşların hem de pamuğun özellikleri karıştırılarak çok daha iyi bir madde elde edilebilmektedir.
  • Pamuk kumaşlar boya tutucu özelliğe sahip olduğu için giyimde sıklıkla tercih edilir.
  • Koton kumaş olarak da geçen bu kumaşlar oldukça yumuşak ve rahattır. Kış aylarında kişiyi sıcak tutarken yaz aylarında oldukça serin bir kumaş tercihi olabilir. Farklı lifler ile karıştırıldığı halde üretildiğinde farklı özelliklere de sahip olabiliyor.
  • Tamamen organik bir kumaş olduğu için sağlıklı bir kumaş türü olduğu da söylenebilir.

Pamuklu Kumaş Kullanım Alanları

Özellikleri fazla olduğu için çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Pamuk kumaş sayesinde kıyafet ve diğer tekstil ürünleri üretilebilmektedir. Bu kumaş türü ile mont, elbise, gömlek, pantolon, tişört, şort, şal, elbise, tunik, doktor önlüğü, eldiven gibi giyim kıyafetleri üretilebilir. Aynı zamanda kese, çarşaf, yastık kılıfı, yorgan ya da nevresim gibi ev tekstil ürünleri de de tercih edilir. Pamuklu kumaş fiyatları ise tamamen kullanıldığı alana bağlı olarak değişir. Özellikleri yüksek olan bir kumaş olmasıyla beraber fiyatlarında da diğer kumaşlara göre biraz fazla olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Polyester Kumaş Terletir Mi? 
ETİKETLER
,