0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik: Vücut Germe

03 Nisan 2022
479 kez görüntülendi
Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik: Vücut Germe

Aşırı kilolu olma durumu obezite cerrahisi ile çözüldü. Peki ya sonrası? Vücuttaki yağlar, sarkmalar nasıl çözülür? Vücut germe estetik uygulamaları çözüm müdür?

Vücut germe, fazla kilo kaybının geride bıraktığı yağlardan ve sarkmalardan kurtulmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Bir çeşit estetik operasyon olan vücut germe işlemi, aslında başarıyla ve emekle verdiğiniz kiloları tekrar almanıza karşı bir çözüm olur. Teknik olarak ise obezite cerrahisi sonrası post bariartik estetik olarak adlandırılmaktadır. İçeriğinde ise toparlama ve baz germe cerrahileri bulunmaktadır. Özellikle insan vücudu oldukça farklı bir yapıdır ve cilt kişinin kilolu döneminde aşırı gerilme halindedir. Ardından büyük kilo kaybından sonrada aniden gevşer ve sarkma oluşturur. Yani kilo kaybından sonra eski haline dönmez. Bu soruna obezite cerrahisi çözüm oluyor. Operasyon genel anestezi ile yapılıyor. Çoklu kesikleri içeren önemli bir müdahaledir. Operasyon sonrasında çok dikkatli ve kontrol altında bir kilo takibi yapılmalıdır.

Vücut Germe Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bariatrik kilo verme operasyonları sonrası kişilerde özellikle bazı vücut bölgelerindeki derilerde sarkma büzüşme gibi görüntüler ortaya çıkar. Bir nevi deri artık vücuda uyum sağlayamamaktadır. Bu yüzden vücut germe işleminin uygulandığı bölgeler; bel ve karın civarı, kolların üst bölümü, uyluğun iç tarafları, göğüs bölgesi, dizin üst tarafı, yüz, kalça ve boyun bölgeleridir.

Vücut Germe Nasıl Uygulanır?

Vücut germe nasıl yapılır şeklindeki soruya cevap olarak lokal operasyonlar denenebilir. Bu operasyonlar için uzman doktorlar bir planlama oluştururlar. Bazı durumlarda tek operasyon yeterli olmamaktadır. Bölge bölge değerlendirirsek;

Belt Lipektomisi: Uyluk, kalça, karın, bel ve sırt bölgelerinde sarkmış deriyi toparlamak için yapılan bir işlemdir. Yaklaşık 6-8 saat süren bir işlemdir.

Pannikülektomi: Göbek ve civarındaki aşırı kilo kaybı sonrası oluşan deri sarkmalarında kullanılan vücut germe yöntemidir. Kişiye Pannikülektomi operasyonu yapmak için, kişinin sabit bir kiloya ulaşmış olması ve kilo artışında devamlılık kazanmış olması gerekiyor.

Kol Germe: Üst kol bölgesinde deri sarkmaları ve fazlalıklarında uygulanan işleme kol germe denmektedir. Özellikle üst ya da alt kolda deri yoğunluğuna göre birden fazla kesi açılabilmektedir. Operasyon sonrası belli bir süre sonra kesi izleri neredeyse yok olmaktadır.

Bacak Germe: Bacak bölgesindeki deri sarkmalarında bacak germe operasyonu yapılmaktadır. Bu işlem için de öncelikle kişinin sabit bir kilo oranına ulaşması ve kalması gerekmektedir. Operasyonda vücut orantısı da baz alınarak, iç bacak, dış bacak ve vertikal bacak germe gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Meme Estetiği: Anlaşıldığı üzere meme bölgesindeki deri sarkmaları için uygulanan bir işlemdir. Dikleştirme, hacim küçültme gibi yöntemlerle yapılıyor. Operasyondan bir süre sonra belli belirsiz izler kalabilmektedir.

Sırt Germe: Sırt ve çevresindeki deri sarkmaları içinde sırt germe operasyonu uygulanmaktadır. Bu operasyonda yoğunlukla yatay bir kesi yapılıyor ve kaslar çok daha sıkı bir hale getiriliyor. Operasyon esnasında sinir ve dokulara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Yüz Estetiği: Son olarak boyun ve yüz bölgesindeki sarkmalar içinde yüz estetiği operasyonu yapılıyor. Bu işlemde de operasyon sonrası izler belli belirsizdir.

Vücut Germe Kimler İçin Uygundur?

Vücut germe işleminin yapılması için bazı şartların oluşması gerekir. En çok estetik amaçlı olarak aşırı kilo kaybı bulunan kişilerde uygulanmaktadır. Aşırı kilolu kişiler, diyet ve spor gibi doğal yöntemlerle veya bariatrik cerrahi ile vücutlarının neredeyse her bölgesinden yağ kütleleri atmaktadır. Bu durumunda devamında da post bariatrik işlemler ile bozulan derinin yarattığı görüntülerden kurtulabilirsiniz. Ancak vücut germe operasyonu kimlere yapılabilir diye sorularına cevap olarak sadece yukarıdaki kriterler yeterli olmaz. Aşırı kilo kaybından sonra kişinin yaşı ve metabolik durumunun da bu operasyona uygun halde olması gerekmektedir. Vücut kitle indekslerinin normal oranda olması ve belli bir kilo aralığında kalmaları oldukça önemlidir.

Burun dolgusu makalemiz de ilginizi çekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?