0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Memurlar, SGK Davalarında Hangi Mahkemeye Başvurmalıdır?

20 Mart 2022
354 kez görüntülendi
Memurlar, SGK Davalarında Hangi Mahkemeye Başvurmalıdır?

İçindekiler

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı durumlarda memurları mağdur edebilmektedir. Peki memurlar SGK davalarında hangi mahkemeye başvurmalıdır?

Memurlar SGK davalarında hangi mahkemeye başvurmalıdır? 2008 yılı öncesi ve sonrasında işe başlayan memurlar arasında bazı farklar mevcuttur. Özellikle bu farklarında etkisiyle ortaya çıkan problemlerde Sosyal Güvenlik Kurumuna karşı davalar nereye açılmalıdır? SGK fazla iş yükünün de getirisi olarak bazen hatalar yapmaktadır. Doğal olarak ta bu hatalardan mağdur olan kişilerin talepleriyle bu durumlar mahkeme ile sonuçlanabilmektedir. 4A kapsamı dahilinde başvurular iş mahkemelerine olmaktadır. Ama memurların başvuru mahkemesi belirsizlik halindedir. İş mahkemesinde mi yoksa idari mahkemede mi dava açılacak sorusu, kafa karışıklığına sebep oluyor.

2008 Öncesi ve Sonrası: İkili Uygulama Sorunu

Bu konularla ilgili emsal özelliği taşıyan bir karara Yargıtay imza attı. 2008 senesinde sosyal güvenlik sistemini kökünden etkileyen değişimlerin olduğu bir kanun çıktı. Ancak 2008 öncesi ve sonrası işe başlayanların SGK durumları ile ilgili problemler ortaya çıktı. Bu kanunda işçiler ve esnaflar arasında SGK statüsü olarak benzerlik sağlanmıştır. Ancak iptal kararı veren Anayasa Mahkemesi kararı ile, kanun yürürlüğe girmeden göreve başlayan ve sonrasında başlayanlarda ikili uygulama sorunu ortaya çıkmıştır. 2008 öncesi işe başlayanlar SGK’lılarda Emekli Sandığı Kanunu hükümleri geçerlidir. Sonrasında başlayanlarda ise işçi ve esnaf, kamu görevlileri ile aynı kurallara ve şartlara dahil edilmiştir.

Memurlar Hangi Mahkemelere Başvurabilir?

Özellikle kanun değişikliğinin getirisi olarak iş mahkemesi mi idari mahkeme mi konusunu soru işareti olsa da, net olan bir şey vardır ki o da; 4A ve 4B olarak çalışan SGK’lılar dava açma işlemlerini iş mahkemelerine yapmalıdırlar. Burada sorun dava başvurusu sonrası davanın hangi mahkemede görüleceğidir. Yeni kanunda, aksi bir durum olmadıkça, uyuşmazlıklar iş mahkemelerinde görülür demektedir. Aynı kanunun bir başka maddesinde ise 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe başlamış olan memurlar eski kanuna göre değil de 5510 sayılı kanuna göre değerlendirilecek ve davalarında bu kanun geçerli olacaktır. Bu kanun gereğince de davaları iş mahkemelerine açmaları gerekmektedir.. Yargıtay 2019 yılında bir davada duruşma dahilinde onay vererek emsal bir karar almıştır. Özetle aksi bir hüküm olmadığı sürece eski ve yeni memurlar SGK davalarını hangi mahkeme üzerinden açar sorusunun cevabı; iş mahkemeleridir.

Bağkur başlangıcı geriye alınır mı makalemizi incelediniz mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?