0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Konveyör Sistemleri Ne İşe Yarar?

19 Mart 2022
578 kez görüntülendi
Konveyör Sistemleri Ne İşe Yarar?

İçindekiler

Konveyör sistemleri ne işe yaradığı, hangi alanlarda kullanıldığı ve ne tür yararları olduğu konusunda bilginiz var mı?

Konveyör sistemleri malları bir alandan diğerine taşımak için kullanılmaktadır. Bir veya daha fazla mekanik cihazdan oluşur. Ürünlerin üretimi veya depolanması sırasında kullanılabilecekleri birçok endüstriyel ve imalat sürecinde kilit rol oynamaktadır. Paketleme, nakliye ve nakliye tesislerinde konveyör sistemi de kullanılmaktadır. Şirketler, ürünün türüne ve ne kadar uzağa taşınması gerektiğine bağlı olarak birçok sistem türü arasından seçim yapar.

Standart konveyör bantlar, en yaygın kullanılan konveyör sistem cihazlarından biridir. Bu kayışlar, makinelerin veya işçilerin her bir bileşeni ürettiği veya denetlediği bir montaj hattı boyunca malları taşır. Ağır mallar için standart kayış sistemi yerine çelik çubuk makara kullanılmaktadır. 

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Büyük sanayi ve madencilik şirketleri, bir raylı veya raylı ulaşım sistemine güvenir. Bu sistemler, kaya veya metal gibi ağır malzemeleri taşımak için arabalar veya trenler kullanır. Yelpazenin diğer ucunda, yulaf, tozlar veya kimyasallar gibi çok ince ürünleri taşımak için pnömatik veya vakumlu konveyörler kullanılmaktadır. Dikey veya spiral konveyörler, ürünleri bir bina içinde farklı seviyelerde yukarı veya aşağı taşır. Yatay konveyörler çoğu uygulamada tek bir seviyede çalışır.

Konveyör Sistemin Avantajları

Bir konveyör sistemi kullanmanın temel faydalarından biri, ağır veya yüksek hacimli malları hızlı ve verimli bir şekilde taşıma yeteneğidir. Bu cihazlar, ağır nesneleri kaldırmak için insan emeğine güvenmekten çok daha güvenlidir. Yüzlerce veya binlerce küçük bileşenin taşınması söz konusu olduğunda insanlardan çok daha hızlı performans gösterir. Birçok sistem de son derece özelleştirilir. Her tesisin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanır veya değiştirilir.

Hangi Konveyör Sistemi Seçilmeli?

İşletmelerin bir konveyör sistemi seçerken göz önünde bulundurması gereken birçok faktör vardır. Her sistem, ağır veya yüksek hacimli ürünleri kolayca taşıyacak kadar güçlüdür. Ancak ürünlere veya makinelere zarar vermeyecek kadar da hassas olmalıdır. Alıcılar ayrıca her sistemin bakım gereksinimlerini ve ömrünü de dikkate almalıdır. Birçok üretim uygulamasında, duruş süresinin üretim ve kârlar üzerinde önemli bir etkisi olur. Doğru yağlama, hizalama ve ayarlama, duruş süresinin azaltılmasına yardımcı olur. Böylece şirketin üretim hedeflerine ulaşmasını sağlar.

Renkli anahtar priz makalemizi okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?