0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kan Grubu Türlerine Göre Diyet Nasıl Yapılır?

06 Nisan 2022
485 kez görüntülendi
Kan Grubu Türlerine Göre Diyet Nasıl Yapılır?

Kan grubu türlerine göre diyet yapmak en sağlıklı beslenme türlerinden biridir. Vücudunuzun genel eğilimini bilerek başarılı sonuçlar alabilirisiniz.

Kan grubu türlerine göre diyet, hızlı kilo vermek isteyen ve bunu sağlıklı şekilde yapacaklar için önemlidir.  Her kan grubunun özellikleri diyet sürecinde zorlanmadan yemeniz gerekenleri belirleyebilir.  Özellikle temel kan gruplarına göre düzenli olarak uygulama yapmaya dikkat etmek gerekecektir.

Kan Grubu & Kiloya Göre Diyet Listesi Farkı  

Özellikle kilo temelli değerlendirmelerle kan grubunun etkilerine göre değerlendirmeler değişebilmektedir. Kan grubunun daha çok etkilendiği besinleri tüketmek kilo fark etmeksizin etkisini benzer şekilde gösterecektir.

Zor Kilo Verenler İçin

Özellikle zor kilo verenler için kan grubu diyeti en makul yöntemlerden biridir. Bu nedenle A,AB, B,0 kan gruplarının türlerine göre odaklanmanız gereken besinleri bulabilirsiniz.

1-) B Kan Grubu Diyet Programı

Özellikle kronik bozukluklara neden olabilecek beslenme şekillerinden kaçınmak gerekiyor. B kan grubu diyet listesi hazırlanırken aşağıdaki kurallara uymak faydalı olacaktır.

 • Keçi peyniri, keçi sütü, yoğurt beyaz peynir ürünleri kronik sorunları engelleyecektir. Kahvaltıda bu ürünlere odaklanılmalıdır.
 • Kuzu, koyun eti, somon, alabalık gibi deniz ürünleri tüketilmesi önerilen hayvansal proteinler arasındadır.  Özellikle akşam yeşillikle beraber bu ürünlerden tüketilmelidir.
 • Ara öğünlerde kestane, ceviz ve badem ürünleri tuzsuz, şekersiz olarak tüketilmelidir.
 • Yemek ve salatalarda yağ olarak keten tohumu yağı, zeytinyağı kullanılmalıdır.
 • Özellikle doğal protein kaynakları kuru fasulye, beyaz börülce kullanılmalıdır. Hayvansal proteinle dengelenmesi gerekir.  
 • Hemen her tahıl grubu ürün tüketimi idealdir. Yulaf içeren unlu mamullere odaklanılabilir.

Toleranslı bir sindirim sistemi olan B kan grubu kişilerinde güçlü bağışıklık görülmektedir. Özellikle sindirimle bağışıklık paralel etkiler gösterdiği için bu kısımları zorlamayan yiyeceklere odaklanmanız öneriyoruz. 

2-) 0 Kan Grubu Diyet Programı

Özellikle et ürünleri ağırlıklı beslenme 0 kan grupları için yaygın bir görüştür. Protein kaynağı olarak et tüketemeyenler için bakliyat ürünleri odaklı tüketim olabilir. İlk olarak 0 kan grubunun diyet listesinde uyması gereken bazı kurallar aşağıdaki gibidir:

 • Kahvaltıda, tereyağı, mozzarella veya beyaz peynir
 • Deniz ürünü olarakringa, orkinos
 • Kabak çekirdeği, fındık gibi kuruyemişler
 • Börülce, barbunya gibi bakliyat ürünleri
 • Genelde tahıllarda glütensiz beslenme öneriliyor. Bunun için diyet uzmanından ayrıca bir öneri listesi de alabilirsiniz.

3-) A ve AB Kan Grubu Diyet Listesi

A ve AB kan grubu hızlı kilo verme için diyet listesi birbirine yakın öneriler barındırmaktadır.

 • A kan grubu olanlarda deniz ürünü olarak ton balığı gibi ürünlere odaklanılması gerekmektedir.
 • Özellikle vücudun daha rahat sindirdiği deniz ürünlerinden tüketim gerekecektir. Hindi eti de A grubu et ürünleri arasındadır.
 • Sindirimi destekleyen kefir, yoğurt ağırlıklı beslenme diyete faydalı olacaktır.

AB kan grubu olan kişiler,besinlerde peynir tüketiminde olabildiğince doğal sütten yapılan peynirler yenmelidir. Halbu ki kan grubu için soya fasulyesi ve mercimek tüketimine odaklanılması lif ihtiyacını önemli derecede karşılayacaktır.

En sağlıklı yağlar nelerdir makalemiz de ilginizi çekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?