0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Kimler İçin Uygundur, Avantajı Nelerdir?

27 Nisan 2023
75 kez görüntülendi
İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Kimler İçin Uygundur, Avantajı Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen primleri ödeyerek, isteğe bağlı olarak sigortalı olmasıdır. Bu sigorta türü, devlet tarafından belirlenen primler karşılığında, kişiye sigortalılık hizmeti sunar.

Isteğe Bağlı Sigorta’nın temel amacı, kişinin emeklilik hakkını kazanmasıdır. Sigortalı olan kişiler, prim ödemesi yaptıkları sürece emeklilik hakkını elde etmektedirler.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?
18 yaşından büyük olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 65 yaşından küçük olan yabancıların, Sigorta kapsamında olanlardan isteğe bağlı olarak yararlanmak isteyenler, Sigorta kapsamında olmayan kişilerin ise herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın bu sigortadan yararlanabilmesi mümkündür.

Sigorta kapsamına alınan kişilerin sağlık hizmetleri de isteğe bağlı olarak sunulabilir. Bu sigorta türü, kişinin ödeyeceği prim miktarıyla doğru orantılı olarak ödeme yapılır. Prim ödemeleri peşin ödenebildiği gibi taksitlere de bölünebilmektedir.

Isteğe Bağlı Sigorta, kişilere birçok avantaj sunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Hastane, ilaç, muayene gibi tüm sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı,
 • Emeklilik hakkına sahip olma,
 • Sağlık hizmetleri için zamandan tasarruf sağlama,
 • Farklı branşlarda uzman doktorlardan randevu alabilme kolaylığı,
 • Geniş bir sağlık hizmet ağına kolayca ulaşabilme imkanı.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

Emeklilik döneminde yaşanabilecek sürpriz maddi sorunlara karşı kendilerini finansal açıdan güvence altına almak isteyenler için ideal bir seçenektir. Ancak, isteğe bağlı sigortalılık sistemi hakkında tam bir bilgi sahibi olmadan karar vermek, kişilerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, sigortanın kimler tarafından alınabileceği konusunda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan bireyler tarafından alınabilir. Bu nedenle, sigortalı olmak isteyenlerin öncelikle 4A, 4B, 4C gibi sigorta sistemlerine bağlı olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra, 18 yaşını doldurmuş olan her birey bu sigorta hizmetinden yararlanabilir.

Sigortalılık işlemleri için gerekli evraklar arasında nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, sabıka kaydı ve gelir belgesi yer alır. Bu belgelerin yanı sıra, sigorta şirketleri tarafından istenilen ek evraklar da bulunabilir.

Isteğe Bağli Sigorta Kaç Yılda Emekli Olunur?

Sigortalı olan kişiler prim ödemeleri yaparlar. Bu prim ödemeleri sayesinde, ileride emeklilik durumunda sigortalılarını maddi olarak destekleyecektir. Ancak, emeklilik için ne kadar süre beklemeleri gerektiği belirli kriterlere bağlı olarak belirlenir.

·  Bu kriterlerin ilk belirleyicisi, sigortalının yaşıdır. 18 yaşından küçük kişilerin bu sigortayı yapabilmeleri mümkün değildir.

·  Ayrıca, sigortalının isteğe bağlı sigorta yapmaya başladığı tarih de emeklilik süresini etkiler. Buna göre, sigorta yaptırmaya başladığı tarihten itibaren minimum 10 yıl prim ödemesi yapmış olan bireyler, emeklilik hakkı kazanabilirler.

·  Sigortalının ölümü durumunda ise, sigorta primleri ödenmiş olan aile bireyleri, sigortalının emeklilik ödeneği olarak bu primleri kullanabilirler.

Prim tutarlarına göre değişen bir emekli maaşı ödeneceğinden, sigortalıların ne kadar süreyle prim ödediği de önemlidir. Sigortalılar, emeklilik dönemi için bir planlama yaparak, sigorta avantajlarından yararlanabilirler.

Isteğe Bağlı Sigortalılık Primi Ne Kadar?

Isteğe bağlı sigortalılık primi, diğer sigorta türlerinde olduğu gibi belirli kriterlere göre belirlenmektedir. Bu kriterler arasında kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ve mesleği gibi faktörler yer almaktadır. Bu nedenle, herkes için aynı bir prim tutarı söz konusu değildir.

Isteğe bağlı sigorta primi hesaplanırken ayrıca ödeme seçenekleri de bulunmaktadır. Kişiler, primlerini aylık, üç aylık veya yıllık olarak ödeyebilirler. Bu seçenekler arasında tercih yapmak, kişinin bütçesine ve ödeme sisteminin uygunluğuna bağlıdır.

Kişinin beyan ettiği günlük kazanç miktarına göre belirlenmektedir. Bu durumda 2023 için günlük kazancını alt sınırda beyan eden kişi aylık 3.202.56 tl ödeyecektir.

Isteğe Bağlı Sigorta Primi Toptan Ödenir mi?

Evet, isteğe bağlı sigorta primi toptan ödenebilir. Bu seçenek, genellikle her yıl düzenli olarak ödeme yapmak yerine, birden ödeme yaparak sigorta prim ödemesini tamamlamak isteyen kişiler için uygundur.

Bazı sigorta şirketleri, toptan ödeme seçeneği sunmaktadır. Bu seçeneği kullanmak için, genellikle sigorta şirketi ile iletişime geçerek, prim tutarının ne kadar olacağını öğrenmek ve ödeme planı hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Sigorta priminin toptan ödenmesinin avantajları arasında, düzenli ödeme yapmakta zorlanan kişiler için uygun bir seçenek olması, indirimli ödeme yapma imkanı sunması ve gelecekte ödenecek primlerden kurtulma imkanı sayılabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Avantajları Nelerdir?

Birçok avantajı bulunan bu sigorta ile sağlık hizmetlerinden daha uygun fiyatlarla yararlanmak mümkündür.

 • Kişiye özel sağlık hizmeti olanakları sunar
 • Sıra bekleme derdi olmadan kolay randevu alınabilir
 • Poliklinik, laboratuvar ve göz sağlığı gibi farklı kategorilerde hizmet alımı mümkündür
 • İyi koşullarda ameliyat olma ve sağlık hizmetlerini kapsamlı bir şekilde alabilme şansı sağlar
 • Hizmetler vergiden düşülebilir avantajı sağlar
 • Geniş tıbbi ağ ve buna bağlı hizmet alımı mümkün olur

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Hesaplama Nasıl Yapılır?

2023 yılı için geçerli olan isteğe bağlı sigorta pirimi aylık gelirin %32’si kadardır. Örneğin aylık 10.000 tl beyan eden bir kişi aylık sigorta için 3.200 tl ödeme yapar.

İsteğe Bağlı Sigorta Poliçesi Nasıl Alınır?

Bu sigorta türünde kişiler, birçok farklı poliçe seçeneği arasından kendilerine uygun olanı seçerek kendilerini belirli risklere karşı koruma altına alabilirler.

Sigorta poliçesi almak isteyenler, öncelikle araştırmalarını yapmalı ve kendilerine en uygun poliçe seçeneğini belirlemelidirler. Ardından sigorta şirketi ile iletişime geçerek hangi belgelerin gerektiği, poliçe fiyatı ve ödeme seçenekleri hakkında bilgi alabilirler.

Bazı sigorta şirketleri, online platformlar üzerinden de isteğe bağlı sigorta poliçesi satın alma imkanı sunmaktadır. Bu şekilde kişiler evlerinin rahatlığında sigorta poliçelerini kolaylıkla satın alabilirler.

Poliçe Alırken Gereken Belgeler

Kimlik fotokopisi
Adres bilgileri
Gelir belgesi

İsteğe Bağlı Sigorta Vergi Avantajları Nelerdir?

Bu sigortanın avantajları arasında kazanılan haklardan birisi de vergi avantajıdır. Sigorta primleri, gelir vergisi matrahından düşülebilmekte ve bu sayede vergiden tasarruf edilebilmektedir. Ancak bu avantaj, sigortanın ne kadar süre boyunca yapıldığına göre değişiklik göstermektedir.

Sigorta SüresiVergi Avantajı Oranı
10 yıl ve daha az%15
10-15 yıl%20
15 yıl ve üzeri%25

Bu makale içerik yazarlarımız tarafından yazılmış referans makaledir.