0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İleti Yönetim Sistemi İle İletilerinizi Yönetin!

26 Nisan 2023
80 kez görüntülendi
İleti Yönetim Sistemi İle İletilerinizi Yönetin!

İleti yönetim sistemi ile ticari iletileri yönetme imkanı yakalayabilirsiniz. Firmamıza başvuru yaparak yönetim sistemi hakkında işlem sürecini tamamlayabilirsiniz.

İYS 2015 yılından itibaren önemli bir terimdir. İleti yönetim sisteminin bu dönemden başlayarak hayatımıza girmesi, bu yılda çıkan bir yönetmelikle ilgilidir. Sorumlu tutulan kişiler ve diğer tüm önemli detayları firmamızdan öğrenebilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti yönetim sistemi nedir sorusunu yanıtlayarak nasıl bir süreç sizi bekliyor öğrenebilirsiniz. İys olarak da tanımlanan İYS,  bir yönetmelikle hayatımıza giren veri tabanı sistemidir. Bu veri tabanı sistemi, 1 Mayıs 2015 tarihinde TOBB kararı ardından meşru bir değer kazanmıştır.

Yönetmelik, elektronik ortamda paylaşılan iletilere dair detaylar barındırdığı için birçok kişi ve kurumu da yakından ilgilendirmektedir. Hizmet sağlayıcıların ileti göndermesi, alıcılardan onay alması, alıcıların ret hakkı kullanabilmesi gibi süreçleri barındıran ulusal veri tabanıdır.

İleti Yönetim Sistemi Özellikleri

İleti yönetim sistemi nedir sorusunun bir diğer yanıtı özellikleri ile beraber düşünülebilir.

 • Ticari elektronik iletileri göndermek üzere kullanılan veri tabanıdır.
 • İleti şikayetlerini yönetme imkanı tanıyan bir veri tabanıdır.
 • Alıcılar onay ve ret hakkı kullanabilir.
 • Güvenlik standartlarına uygun olması gereken bir veri tabanıdır.
 • Arama, SMS mesaj, e mail yöntemleriyle sağlanan iletişimi yönetmeyi kolaylaştırır.
 • İYS ile karşı taraftan alınan onaylar belirli bir süre saklanabilir.
 • İYS hizmeti paket olarak kayıt ardından alınabilen bir hizmettir.

Ticari bir firma online ortamda çeşitli kampanya ve duyuruları bildirimlerle devam ettirebilir. Onaylı hizmet sağlayıcılar bakımından iys başvuru kayıt olmadan gerçekleşmemektedir.

İYS Kayıt Başvurusu Faydaları

İYS başvurusu ile hizmet sağlayıcılara markalara özel kodlar atanmaktadır. Hizmet markaları tekil kodlarla beraber veri tabanı kullanım hakkı elde etmiş olur. İYS kayıt başvurusu ardından kamu ve diğer açılardan faydalar da sağlamış olursunuz. Kullanım amacı ve avantajları genel olarak şöyle sıralanmaktadır:

 • İletişim adresleri güvenli bir alanda saklanacaktır. Veri güvenliğini başvuru ardından otomatik şekilde elde etmiş olursunuz. Mesajın alıcısı ve göndericisi arasında yaşanabilecek sorunlar en aza indirilmiş olur.
 • İys başvuruları ile hizmet sağlayıcıları ileti izni yönetme olanağına, onay ret imkanına sahip olur. İzinsiz gönderimlerde şikayet mümkündür.
 • Alıcılar tek ekran üzerinden verdiği izinleri görüntüleyebilir. Zaman, yer ve mesaj yöntem özellikleri düzenlenebilir.
 • Hızlı denetleme imkanı nedeniyle hatasız süreç görülecektir.
 • Şayet izin verilmeyen mesajlar olursa, seçime göre iletiler alıcılara gönderilmez.

Kamuda ileti yönetim sistemi üzerinden kontrol imkanı vardır. Kamu ileti şikayetlerinin kontrolü çağrı merkezi hizmeti ile kontrol edilebilir. İzin durumu kontrolleri de bu şekilde yapılabilir. Aynı zamanda Devlet Destekli Yapılabilecek İşler başlıklı makalemizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

İYS Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Zorunluluğu

Taahhütname onayı ve elektronik imzalarla İYS başvurusu yapabilirsiniz. Taahhütname ve e imzalara dair tüm merak ettiklerinizi firmamıza sorabilirsiniz. Başvuru ve kullanım konularında detaylı şekilde bilgilendirme yapmaktayız.

İYS başvurusu zorunluluğu şu durumlarda geçerlidir: Ticari olarak elektronik mesaj gönderen hizmet sağlayıcıları İYS başvurusu yapmakla yükümlüdür. Reklam ve kampanya indirimleri bildirimlerinde izin kontrolü vs. yasal açıdan güvenlik gerektiren bir uygulamadır.

İYS başvuru zorunluluğu firma sektöründen ziyade ticari iletiler ve bunların kontrolü ile alakalıdır. Nasıl kontrol edileceği, mesajdaki verileri güvenli saklama gibi detaylar kamuyu da yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla belirli bir güven sağlama amacı da taşıdığı söylenebilir.

E Devlet İYS Ekranından Ne Yapılır?

E devlet sayfasında,  Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi ile karşılaşırsınız. Bu alanda yeni adres başvuru butonu yer almaktadır. Dilerseniz firmamıza İYS başvuru ardından e devlet girişi yapabilirsiniz.

İleti yönetim sistemi nedir ve neden önemlidir?

İleti yönetim sistemi (İYS), ticari iletileri izin tabanlı olarak yöneten önemli bir sistemdir.

İYS başvurusu nasıl yapılır?

Firmamıza başvurarak İYS süreçlerini tamamlayabilirsiniz. Detayları bizden öğrenebilirsiniz.

İYS’nin avantajları nelerdir?

İYS kullanarak ticari iletilerinizi etkin bir şekilde yönetebilir, yasal uyumluluğu sağlayabilir ve müşteri ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

İleti yönetim sistemi ne zaman hayatımıza girdi?

2015 yılında çıkarılan yönetmeliklerle hayatımıza girmiştir. Detaylar için firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

ETİKETLER
,