0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gümüş Hesabı Hangi Bankalarda Açılır?

24 Mart 2022
555 kez görüntülendi
Gümüş Hesabı Hangi Bankalarda Açılır?

Gümüş, asırlardan beri insanlar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılan değerli madenlerden biridir. Günümüzde ise dijital bankacılıkta gümüş hesabı açılmaktadır.

Gümüş hesabı, alternatif yatırım aracı olarak karşımıza çıkan ve gümüş alım satımının yapıldığı hesaptır. Asırlardan beri insanlar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılan, özellikle de kuyumculuk sektöründe talebi yoğun olan gümüş, ekonomide yaşanan gelişmelerle birlikte dijital bankacılık sektöründe de önemini arttırarak yeni bir oluşum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda gümüş hesabı nedir? nasıl açılır? ve hangi bankalarda açılır? bütün bu soruları ayrıntıları ile birlikte sizler için değerledik.

Gümüş Hesabı Nedir?

Son zamanlarda bir tasarruf aracı olarak değerlendiriliyor. Bu hesap, kişilerin bireysel olarak birikimlerinin gümüş olarak değerlendirmesine imkân veren bir yatırım aracıdır. Uzun zamanda beri birçok kişi altın hesaplarında yatırımlarını değerlendirmekteydi ancak son zamanlarda dijital bankacılıktaki gelişmelerle beraber bireyler tasarruflarını altın hesabı ile birlikte gümüş hesapları açarak da birikimlerine arttırabilmektedir. Ancak yatırımcılar gümüş hesaplarında yer alan bakiyeler ile gümüş havalesinin yanında alım satım talimatı vererek düzenli bir şekilde her ay gümüş alarak birikimlerini arttırabilmektedirler. Ayrıca bu hesapta TL’nin dışında Amerikan Doları ile de gümüş alım satımı yapılabilmektedir. Fiziki bir varlık olarak da gümüşü almanız mümkün. Dolayısıyla hesaplarda yer alan tasarruflarınızı fiziki olarak çekip bir başka şekilde muhafaza etmenize de imkân vermektedir. Burada sadece dikkat edilmesi gereken husus, gümüş hesaplarında yer alan varlıklarınızı fiziki olarak çekmek istediğinizi, bankanıza 20 gün önceden tebliğ etmeniz gerekmektedir.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Gümüş, yatırımcılar tarafından en fazla tercih edilen emtialar arasında yer almaktadır. Altının ardından en değerli varlık olarak tanımlanmaktadır. Ancak değerli olmasından dolayı yatırımcıların yüksek kazanç beklentileri içerisinde yer almaktadır. Gümüş hesabı, yatırımcıların istedikleri her alan gram üzerinden gümüş alım satımına imkân veren bir tasarruf aracıdır. Bu hesabın nasıl açıldığını birkaç adımda sizler için sıraladık. Gelin şimdi hep birlikte bu adımların neler olduğuna bakalım. Bunlar;

  • Bireysel olarak banka şubelerine giderek açmanız mümkündür.
  • Müşterisi olduğunuz ilgili banka üzerinden mobil uygulaması üzerinde açabilmeniz mümkündür.
  • Çağrı merkezlerini arayarak müşteri hizmetlerinden bu hizmeti alarak açmak oldukça kolay ve hızlı bir yöntemdir.
  • Bunların yanı sıra ilgili bankanın en yakın ATM şubelerine gidilerek hesap açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer taraftan saydığımız bu yöntemlerin herhangi birini kullanarak hesap açma işlemini gerçekleştirerek hesabınızı açabilirsiniz. Değerli bir maden aracı olan gümüş, farklı bir yatırım aracı olarak iyi bir kazanç sağlamamıza olanak sağlamaktadır. Sizde bu hesabı açarak birikimleriniz arttırabilirsiniz.

Hangi Bankalarda Gümüş Hesabı Açılır?

Özellikle her bankanın altın hesabı mevcut iken, bu hesap ülkemizdeki birçok bankada bulunmamaktadır. Gümüş hesabı açıp farklı bir yatırım aracı ile daha güvenilir ve daha garanti birikimlerini arttırmak isteyen yatırımcıların Türkiye’de başvurabilecekleri bankların neler olduğunu biz sizler için liste şeklinde hazırladık ve bu listede yer alan bankların neler olduğuna bir bakalım.

  • Vakıf Katılım
  • Denizbank
  • TEB
  • HSBC
  • Kuveyt Türk Katılım Bank
  • Türkiye Finans Katılım Bankasında gümüş hesapları açılabilmektedir.

Gümüş Kazandırır mı?

Özellikle yatırımcılar arasında en fazla tartışılan konulardan biride, bu hesabın kazandırıp kazandırmadığıdır. Gümüş hesabının ekonomik konjonktür içerisinde, altın hesabı gibi bir seyir izlemediğini söylemekte yarar vardır. Altına kıyasla yukarı yönlü bir seyir izlemektedir. Bundan dolayı orta ve uzun vade de kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için bu hesabın daha garantili bir tasarruf aracı olduğunu söyleyebiliriz.

Bankaların ps cihazları komisyon oranları nasıl makalemizi de inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?