0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gıda Güvenliğinde X-ray Gıdalara Zarar Veriyor mu?

26 Nisan 2023
127 kez görüntülendi
Gıda Güvenliğinde X-ray Gıdalara Zarar Veriyor mu?

İçindekiler

Gıda güvenliğinde X-ray gıdalara zarar veriyor mu diye merak edenler özellikle gıdaya etkisinden şüphe etmektedir. Son derece önemli olan bu sistemlerin endüstrisindeki yabancı cisimlerin tespiti için x-ray kontrol sistemlerinin avantajları çoktur ancak hala gerçekten güvenli olup olmadığını merak edenler var.

Ağırlıklı olarak tıp alanında kullanıldığını düşünmeye alışmış olsak da, gıda endüstrisi tarafından ürünlerde yabancı madde tespiti için x-ray muayenesinin kullanımı giderek artmaktadır. Aslında, x-ışınları gıda ürünlerine de nüfuz edebilir, farklı iç özellikleri vurgulayabilir ve kusurları veya kontaminasyonları keşfedebilir. Ancak biz vurgularız ki, ürünü değiştirmeden bırakır. Ve faydaları çoktur.

Koruma ve Garanti Nasıl?

Her şeyden önce, tüketicinin korunması ve kalite güvencesi, üretim süreçlerinin doğruluğuna rağmen, kontaminasyon her zaman mümkündür. Metal, cam, taş, kemik, yoğun plastik, seramik tespiti. Bunların tümü, alüminize paketleme gibi özellikle “zor” uygulamalarda bile x-ray kontrol sistemlerinin tanımlayabildiği unsurlardır. 

Ayrıca ilaç sektöründe her tür, yoğunluk, şekil ve renk içeriğine sahip blister, zarf, flakon ve cam ve plastik şişeler gibi kaplardaki kontaminantların muayenesi ve tanımlanması için üç tip makine ile mevcuttur. En son çözümleri sağlamak için inovasyona yapılan büyük yatırımlarla sürekli gelişen teknoloji söz konusudur.

X-ray kontrol sistemlerimiz farklı bağlamlara yerleştirilebilir. Bu nedenle, ortak sistemlerle görülmeyen kirletici nesneleri ve yapısal kusurları tespit etmek için çok çeşitli sektörler olan giyim, spor malzemeleri, ortopedik protezler, yarı bitmiş ahşap ürünler ve diğerleri için X-ray kontrol makineleri geliştiriyoruz.

Röntgen Güvenli Midir?

Gıda sektörü için kullanılan x-ray kontrol sistemleri, doğası gereği sağlık için tamamen güvenlidir. Emisyonları, radon gazı, yayılan gama ışınlarının bozunması gibi diğer doğal kaynaklardan doğal olarak yayılan radyasyondan önemli ölçüde düşüktür.

Denetlenen ürünler, x-ışınları ile tarandıkları tünelin içinde yaklaşık 0,4 saniye harcıyor. 1997’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 10.000 Sv’ye kadar radyasyon seviyelerinin beslenme ürünleri ve tüketici güvenliği üzerinde hiçbir etkisi olmadığını doğrulayan bir çalışma yaptı. X-ray Gıdalara Zarar Veriyor mu? Sorusunu içerik yazarlarımızın araştırarak yazdıkları makaleden okuduysanız güvenle gıdaları tüketebilirsiniz.