0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gıda Güvenliğinde Metal Dedektörlerinin Önemi

19 Mart 2022
495 kez görüntülendi
Gıda Güvenliğinde Metal Dedektörlerinin Önemi

İçindekiler

Gıda güvenliğinde metal dedektörü kullanmak isteyenler son derece başarılı bir yatırım yapmış olacaklarını bilmelidir.

Gıda güvenliğinde metal dedektörleri, metal malzemenin varlığını tespit etmek için kullanılan bir araçtır. Bizim durumumuzda, bir yiyeceğe yanlışlıkla bulaşmış malzeme olabilirler. Çeşitleri vardır ve gıda üretim şirketlerinde yeri doldurulamaz bir donanım haline geldi.

Metal dedektörü ile metallerin tespiti, hafifletme eylemlerinden biridir. Ön koşulların tanımlanmasının ve fiziksel riskin doğasında bulunan risklerin değerlendirilmesinin sonucudur. Gıdalarda insan sağlığını tehlikeye sokan olası metal bulgularını önlemek de son derece önemlidir.

X-ray Teknolojisi ve Avantajları

Gelişen gıda endüstrisi, X-rayteknolojisini kullanan makinelere doğru ilerliyor olsa da, metal algılama sistemleri çok yaygındır. X-ışınlarını kullanan ekipman, üründeki çeşitli yabancı cisimleri veya kusurları tespit etme ve atma olanağı sağlar. Plastik, cam, kemik parçaları olabilen ve/veya ürünlerdeki kusurları tespit eder. Bu nedenle metal dedektörleri gibi sadece metalik malzemelerin tespiti ile sınırlı değildirler.

Metal dedektörü ile gıdada metal algılama enstrümantasyonunun bir başka sınırlaması, metalize filmli birincil paketleme sistemlerinin olduğu yerlerde kullanılamamasıdır.

Özellikle bazı kritik sorunlar olmasına rağmen, günümüzde metal dedektörlü algılama sistemleri, üretim ve paketleme hatlarında uygulanan en ekonomik ve yaygın seçenek olmaya devam etmektedir.

Metal Algılama: Neden Önemli?

Metal dedektörü ile metal algılama aşamasının tanımlanması söz konusu olduğunda büyük bir tartışma vardır. Özellikle bulunan malzemenin boyutuna ilişkin olarak kanun tarafından getirilen herhangi bir sınırlama yoktur. Tek iz, 25 mm metalden daha büyük bir tehlikeden bahseden FDA’ya atfedilir. Bir çocuğun yemek borusunun maksimum tıkanma derecesi olarak kabul edilir.

Ama değerlendirilecek şeyler arasında kesinlikle sadece boyut yok. Aynı risk, bir bıçakla karşılaştırıldığında bir demir parçasının bulunması olarak düşünülemez. Müşterilerle olan kalite ve tedarik eklerinden de belirli gereksinimler gelir. Metaller için risklerin ve bunların azaltılmasına yönelik faaliyetlerin tanımlanmasında metal dedektörü yardımının uygulanması yeterli olmayacaktır.

Ayrıca üretim sırasında yapılan numunelerin partileri temsil etmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Metal algılama işlemleri konusunda en iyi sonuçları almak için siz de bir sistem almayı düşünebilirsiniz.

Audio görüntülü konuşma makalemizi okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?