0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook’a Reklam Vermek; İşletmenizi Hedef Kitlenize Ulaştırın!

30 Nisan 2023
105 kez görüntülendi
Facebook’a Reklam Vermek; İşletmenizi Hedef Kitlenize Ulaştırın!

Sosyal medyanın etkisi özellikle işletmesi olan insanlar için oldukça fazladır. Facebook’a reklam vermek ile işletmeyi büyütmek son dönemlerde işletmelerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Facebook’un bu sene kullanıcı kitlesi 1 milyara yükseldiği için kişiler işletmesinin reklamını vererek oldukça geniş kitlelere kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bunun için bazı adımları takip etmek yeterli olacaktır. Bunun yanında “Markanız İçin SEO Hizmeti: Tıklama Oranınızı Artırın!” başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Facebook’a Reklam Vermek İçin Hesap Oluşturmak

Özellikle bu işe sıfırdan başlayanların yapması gereken ilk adım yeniden bir Facebook hesabı oluşturmaktır. Kişiler Facebook hesabını kendi işletmesinin ismi olarak açarsa müşterilerin çok daha fazla ilgisini çekebiliyor. Hesabı oluşturabilmek için ilk olarak Facebook.com adresine giriş yapmak gerekir. Buradan kayıt bölümünden gerekli olan prosedürler tamamlanarak kolayca hesap oluşturulabilir.

Reklam Türü Seçimi

Facebook hesabı oluşturulduktan sonra sıra işletmeler için reklam türü seçimine gelir. Kişilerin Facebook hesabına giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan sağ üst kısımdaki + simgesine tıklaması gerekir. Buradan reklam bölümüne tıklayarak reklam vermek için ilk adım atılabilmektedir. Facebook işletme reklamı için bu aşamada kişilerin hangi reklam türünü seçeceğine karar vermesi gerekir. Burada Facebook tarafından verilen çeşitli sorular bulunur. Kişiler bu sorulara cevap vererek tamamen istediği reklam türünü seçebilir.

Seçenekler kısmında genel olarak sayfa beğenmeleri, sayfa gönderisi ile etkileşim, internet sitesi dönüşümleri, internet sitesine tıklamalar, uygulama ile etkileşim, uygulama yüklemeleri, video yüklemeleri, teklif alımları ve etkinlik yanıtları gibi seçenekleri görebilir. Kişiler tamamen kendi işletmelerine ve kendi hesabına uygun olan seçeneklerden birini doğru karar vermelidir. Ardından devam tuşuna tıklayarak diğer adımlara geçebilir.

Hedef Kitle Belirlemek

Sosyal medya üzerinden reklam vermenin en iyi yanlarından biri hedef kitleyi tamamen işletmeye yönelik olarak belirlenebilmesidir. Bu sayede kişiler reklam bütçesini %100 verimli bir şekilde kullanabilir. Facebook’a reklam vermek isteyen kişilerin yapması gereken önemli durumlardan biri hedef kitleyi doğru belirlemektir. Her kitleye en doğru şekilde ulaşabilmek için konum, cinsiyet, yaş, ilgi alanları, dil, bağlantılar ve davranışlar olmak üzere kişilerin belirleyeceği yedi adet seçenek sunulmuştur. Doğru seçimlerin yapıldığından emin olduktan sonra detaylar sayfanın sağ tarafından incelenebilir.

Reklam İçin Bütçe Hazırlama

Kişiler ilerledikten sonra reklam için bütçe hazırlama seçeneğini kolayca ekrandan seçebilir. Aynı zamanda reklamın sesi ve süresi de buradan yapılabilmektedir. Dijital reklam belirlemesi esnasında saat dilimi de doğru seçilmelidir. Burada yapılan bir hata tüm bütçeyi çöpe atabilir.

Ücretlendirme ve Teklif Verme

Teklif verme ayarı sayesinde kişiler gönderi izlenimlerle mi, beğenilerle mi yoksa tıklamalarla mı ön plana çıkmak istediğini buradan kolay bir şekilde optimize edebilmektedir. Diğer bir ayar ise Facebook tarafından verilmiş olan ücretlendirme ayarıdır. Bu ayar genel olarak ücretin hedef kitlesine kaçta kaç düşeceğini ayarlamayı gösteriyor. Yani kişiler teklif verme ayarı üzerinden seçmiş olduğu teklifin ücretini kolay bir şekilde belirleyebilir ve tüm reklamını bu şekilde belirleyebilir.

Ödeme Aşaması

İşletme sahipleri uygun görsel ve metin seçimi de yapmalıdır. Çünkü reklamcılığın en önemli aşamalarından biridir. Göz yormayan fakat dikkat çeken görsellerle beraber kısa ve öz metinler eklenmelidir. Bu adım da tamamlandıktan sonra kişiler ‘siparişi ver’ kısmına tıklamalıdır. Bu sayede ödeme işlemini gerçekleştirebilir. Bu aşamadan hemen sonra reklam, kısa bir süre içerisinde gözden geçirilebilir.

Ödeme kısmı için gerekli olan işlemler tamamlandıktan sonra gönder tuşuna tıklamak ve Facebook’a reklam vermek işlemini tamamlamak yeterli olacaktır. Alınan sipariş Facebook ekibi tarafından uygun görüldüğü zaman kişiye gönderim yapılır ve reklam yayınlamak üzere kişiden ücreti kesilir. Reklam yayına girdiği zaman Facebook reklam yönetimi bölümünden reklamın istatistikleri kolayca görülebilir. Google reklamı devamlılığı da buradan kolay bir şekilde sağlanabilir.

Sosyal medya reklamlarının işletme sahipleri için önemi nedir?

Sosyal medya reklamları işletme sahipleri için oldukça önemlidir çünkü geniş kitlelere kolay bir şekilde ulaşma imkanı sağlar. Facebook gibi büyük sosyal medya platformları sayesinde işletmeler hedef kitlesine ulaşabilir ve işletmelerini büyütebilirler.

Facebook hesabı nasıl oluşturulur?

İlk olarak Facebook.com adresine giriş yapmak gerekmektedir. Daha sonra kayıt bölümünden gerekli olan prosedürler tamamlanarak kolayca hesap oluşturulabilir.

Reklam türü seçimi nasıl yapılır?

Facebook hesabına giriş yapıldıktan sonra ana sayfada bulunan sağ üst kısımdaki + simgesine tıklanarak reklam bölümüne gidilir. Burada, Facebook’un sunduğu sorulara cevap vererek kişiler kendi işletmelerine ve hesaplarına uygun reklam türünü seçebilirler. Seçenekler arasında sayfa beğenmeleri, internet sitesine tıklamalar, uygulama ile etkileşim gibi seçenekler bulunmaktadır.

Hedef kitle nasıl belirlenir?

Facebook reklamlarında hedef kitle, kişilerin işletmelerine yönelik olarak belirlenebilir. Bu sayede reklam bütçesi %100 verimli bir şekilde kullanılabilir. Hedef kitle, konum, cinsiyet, yaş, ilgi alanları, dil, bağlantılar ve davranışlar olmak üzere kişilerin belirleyeceği yedi adet seçenek sunularak belirlenir.

ETİKETLER
,