0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Eskişehir’de Gezilecek Yerler – En Güzel 8 Yer

26 Mayıs 2023
38 kez görüntülendi
Eskişehir’de Gezilecek Yerler – En Güzel 8 Yer

Eskişehir’de de gezip görebileceğiniz harika yerler bulunuyor. Son zamanın en popüler şehirlerinden biri olmayı başaran Eskişehir’de gezilecek yerler hangisi diyorsanız gelin göz atalım.

1.Odunpazarı Modern Müze Ziyareti

Eskişehir’e yolunuz düştüğü zaman görmeniz gereken yerlerden biri de Odunpazarı modern müze yer alıyor. Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan müzenin, göze çarpan harika mimari yapısıu bulunmaktadır. Doğal olarak şehre gelenler müzeyi gördükleri zaman anında fark edebiliyor. Çağdaş ve modern olmak üzere sergilenen eserlerde gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Türkiye’nin en gelişmiş ve büyük sanat eserlerinden birini içine alan müzelerinden biridir. Her gün saat 10:00 ile 18:00 arasında hizmete açıktır.

2.Eskişehir Doğal Güzelliği Porsuk Çayı

Eskişehir’den söz ederken es geçmemiz gereken yerlerinden biri de Porsuk çayı olduğunu söylemek mümkün. Çarpıcı bir manzaraya sahip olmasından dolayı buranın ziyaretçiler tarafından çok fazla sevildiğini söylemek mümkün. Hem ambiyans olarak hem de havasıyla büyülemeyi başaran Porsuk çayında romantik bir akşam geçirmek için tercih edebileceğiniz adreslerinden biri olacak.

3.Odunpazarı Evleri Şirin Görüntüsü

Eskişehir Odunpazarında evlerin şirin görüntüsünden bir hayli mest olmayı başarabilirsiniz. UNESCO dünya miras listesinde yer alan bu yerin özenle korunmuş olduğunu söylemek mümkün. Odunpazarı içerisinde yer alan Beypazarı Göynük gibi yerlerde bulunan evler son derece şirin görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ahşap ve taş malzemelerin yer alması da klasik Osmanlı görüntüsünü en iyi şekilde yansıtmayı başarıyor. Odunpazarı evleri son derece meşhur olduğundan dolayı doğal olarak herkes tarafından ziyaret edilmek istenen yerlerden biri olmayı başarmaktadır.

4.Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Ziyareti

Eskişehir Balmumu heykeller müzesi ziyareti yaparak muhteşem yeri de görme şansına sahip olabilirsiniz. Şehre doğru rotasını çizenler için merak edilen bir yer olmaktadır. Eskişehir Balmumu heykeller müzesi Türkiye’nin ilk bal mumu müzesi olma özelliğine sahip. Doğal olarak böyle bir özelliğe sahip olduğundan dolayı da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Hem yerli hem yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başaran bir yerdir.Çocuklu ailelerinde oldukça keyifli zaman geçirecekleri müzeye giriş sabah 10:00 olurken kapanış saati de 17:00’dır.

5.Eskişehir Masal Şatosu Ziyareti

Eskişehir Masal şatosu ziyaretlerinizi yaparak muhteşem yeri yakından görme şansına sahip olabilirsiniz. Çocuklu ailelerin gidebileceği yerlerden biri olmayı başarıyor. Son derece keyif alacağınız bir yer olarak öne çıkmaktadır. Etkileyici bir görünüme sahip olan şatoyu ziyaret ederek harika zamanlar geçirme şansına sahip olabilirsiniz. Her yaş grubun da mutlaka ziyaret edebileceği bir yer olma özelliğine sahip.

6.Adalar Bölgesi Eskişehir

Doğal görünümleri de içerisine almayı başaran Eskişehir’de gezip görebileceğiniz pek çok güzel yerler var. Onlardan biri de Adalar bölgesi olduğunu söylemek mümkün. Eskişehir’e yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olarak karşımıza Adalar bölgesi geliyor. Muhteşem bir yer olmasından dolayı doğal olarak gelen ziyaretçilere de harika anlar yaşatmayı başarıyor. Sosyal anları canlı tutmayı başaran en güzel ve iddialı yerlerden biri olmaktadır.

7. Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi görünüm açısından bakıldığı zaman İstanbul’un İstiklal Caddesine benzer yanları bulunmaktadır. Kafe ve eğlence merkezleriyle bakıldığı zaman görülmeye değer eşsiz bir yer olmayı başarmaktadır. Son derece iddialı olması da buraya gelenleri kendisine hayran bırakmasına neden oluyor. Caddenin daha güzel görünmesini sağlayacak birbirinden harika heykeller bulunmaktadır.

8.Lületaşı Müzesine Ziyaret Yapmalısınız

Eskişehir’de gezilecek yerler dendiği zaman rotanızı çizebileceğiniz bir yer de Lületaş müzesi olduğunu söylemek mümkün. İlk açılış yılının ne zaman olduğuna göz atıldığında 2008 yılı olduğunu söylemek mümkün. O günden beri hizmet vermeye de devam eden müzeler arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda sizler için hazırladığımız “Beyşehir’de Gezilecek Yerler: En Güzel 10 Yer” makalemizi de okuyarak gezi rotanızda olumlu değişimler yapabilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler İle İlgili Kullanıcımızın Deneyimi

Eskişehir’e seyahat edecek gezginler için önerim, Porsuk Çayı üzerinde bir tekne turuna katılmalarıdır. Bu tur sırasında şehrin tarihi köprülerini, renkli evlerini ve çayın kenarındaki kafeleri görebilirsiniz. Porsuk Çayı’nın huzurlu atmosferi ve serin esintisiyle unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ayrıca, Odunpazarı bölgesini keşfetmeyi de öneririm. Bu bölge, Osmanlı dönemine ait tarihi evleriyle ünlüdür. Odunpazarı’nda dolaşırken tarihi dokuyu hissedebilir ve butik dükkanlarda el yapımı ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca eski tren istasyonunu ziyaret etmeyi unutmayın, burası şu anda bir sanat galerisi ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Eskişehir’in genç ve dinamik atmosferinden yararlanmak isterseniz, şehirdeki müzik ve sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca Odunpazarı Modern Müze’yi ziyaret ederek sokakları, duvarları ve binaları renkli sanat eserleriyle süslenmiş bir ortamda gezebilirsiniz.

Eskişehir’de keşfedilecek daha pek çok yer var, ancak bu öneriler gezginler için unutulmaz deneyimler sunacaktır.

Hatice Hanım

Eskişehir’de Gezilecek Yerler İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Eskişehir’de gezilecek en popüler yerler hangileridir?

Eskişehir’de gezilecek en popüler yerler arasında Porsuk Çayı, Odunpazarı Evleri, Eskişehir Kalesi ve Eskişehir Bilim Sanat Kültür Parkı (Bilim Park) bulunmaktadır.

Eskişehir’de hangi tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etmeliyim?

Eskişehir’de tarihi ve kültürel yerler arasında Odunpazarı bölgesi, Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri Müzesi, Eskişehir Arkeoloji Müzesi ve Kurşunlu Külliyesi yer almaktadır.

Eskişehir’de doğa ile iç içe vakit geçirebileceğim yerler nelerdir?

Eskişehir’de doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz yerler arasında Sazova Parkı, Kent Parkı ve Şelale Parkı bulunmaktadır. Bu parklarda yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Eskişehir’de nerede alışveriş yapabilirim?

Eskişehir’de alışveriş için en popüler yerler arasında Espark Alışveriş Merkezi, Kanatlı AVM, Porsuk Çarşısı ve Sazova AVM yer almaktadır. Bu yerlerde mağazalardan alışveriş yapabilir ve yöresel ürünleri bulabilirsiniz.