0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

01 Haziran 2023
55 kez görüntülendi
E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemiz içerisinde yer alan tüm haciz işlemleri kanun tarafından düzenlenmiş ve buna ek olarak tarafların hakları da bu kanunlarla koruma altına alınmıştır. Bilindiği üzere bir birey bir hizmet ya da para almış ise bunu vaktinde geri ödemek zorundadır. Bu birey aldığı hizmet ya da para bedelini vaktinde ödeyemezse borcun bir şekilde tahsil edilmesi için alacaklı kişi devletin kurumlarına başvuru yapabilmektedir. Söz konusu alacaklının devlet kurumlarına başvuru yapması ile gerekli olan araştırmalar başlatılmakta ve borçlu olan kişinin maddi durumuna göre ev, para ya da sahip olduğu diğer mallara haciz gelebilmektedir. Sizler de E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama işlemi hakkında birtakım araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, işte bu yazımız içerisinde bu sorgulamanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Sık sık araştırma konusu olan E – Devlet Sisteminden E – haciz sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır sorusuna bakıldığında öncelikle bireyin ilgili e – devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. PTT ile aldığı e – devlet şifresiyle birey mobil uygulamadan ya da internet sitesinden kendi kimlik bilgileri ile giriş yapmalıdır.

Daha sonrasında sistem içerisinde arama kısmına e – haciz görüntüleme ya da sorgulama diye yazmalıdır. Bu sorgulama işlemi ile birlikte her türlü araç, tapu gibi mallara uygulanan hacizler görünebilmektedir.

Banka Hesapları Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Söz konusu banka hesapları haciz sorgulama işlemi de e – devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra internet bağlantıları sizleri Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine göndermektedir. Bu ilgili internet sitesi açıldığında ise ekranda yazacak olan kısım sizin sorgulamanızın sonucu olarak belirtilmektedir.

Birey üzerine olan tüm haciz işlemlerinin sorgulaması aslında doğrudan bir şekilde e- devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu neden ile bu sorgulama işlemini yapmak isteyen bireylerin yapması gereken ilk şey bir e – devlet şifresi edinmektir. Daha sonrasında ise ilgili konuları arama butonuna yazmaları ve karşılarına çıkacak olan ekrandan gerekli sorgulamalarını gerçekleştirmek şeklindedir.

Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Haciz konuları üzerine gerçekleştirilen bir diğer araştırma konusu ise emekli maaşına haciz gelir mi sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun cevabına göre bakıldığında ise maaşa haciz konabilmesi için maaş sahibinin onaylı rızasına ihtiyaç duyulmaktadır. Haciz sorgulama işlemlerine bakıldığındaysa emekli maaşına bireyin kendi rızası olmadan herhangi bir haciz gelmesi durumu söz konusu değildir.

E-Devlet Üzerinden E-Haciz Sorgulama İle İlgili Kullanıcı Deneyimi

Öncelikle, e-devlet şifremle giriş yaparak E-Devlet’in resmi web sitesine ulaştım. Ana sayfada sağ üst köşede bulunan “Giriş Yap” butonuna tıkladım ve TC kimlik numaramı ve şifremi girdim. Ardından, giriş yaparak kişisel hesabıma eriştim.

Hesabımın ana sayfasında, “Hizmetler” bölümünde yer alan “E-Haciz Sorgulama” seçeneğine tıkladım. Bu seçeneği bulmak için “Arama” kutusuna “e-haciz” kelimesini yazdım ve hızlı bir şekilde istediğim hizmete ulaştım.

E-Haciz sorgulama sayfasında, adımı ve soyadımı girmem gereken bir form buldum. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurarak “Sorgula” butonuna tıkladım.

Birkaç saniye bekledikten sonra, e-haciz sorgulama sonuçlarım karşıma çıktı. Bu sonuçlar, adıma kayıtlı herhangi bir haciz işlemi olup olmadığını gösteriyordu. Eğer bir e-haciz işlemi varsa, hangi kurum veya kişi tarafından yapıldığı ve ne kadarlık bir tutara sahip olduğu gibi detaylar da görülebiliyordu.

Benim durumumda, şansıma, adıma herhangi bir e-haciz işlemi bulunmadığını gördüm. Bu, oldukça rahatlatıcı bir deneyimdi. Sonuçları inceledikten sonra, sayfadan çıkarak başka bir hizmeti denemek için E-Devlet’ten çıkış yaptım.

Genel olarak, E-Devlet üzerinden e-haciz sorgulama işlemi oldukça kolay ve kullanıcı dostuydu. Web sitesindeki arama özelliği sayesinde hızlı bir şekilde istediğim hizmete ulaşabildim ve sonuçlar anlaşılır bir şekilde sunuldu. Bu deneyim, vatandaşlar olarak hukuki durumlarımızı takip etmek ve gerektiğinde önlemler almak açısından büyük bir kolaylık sağlıyor.

İlhami Bey
ETİKETLER
,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?