0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

23 Mart 2022
571 kez görüntülendi
Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sağlanan evlilik yardımı, yetim ve dul maaşı evlilik sebebi ile kesilen kadınlara, evliliğinin ilk beş yılı içerisinde verilen ödenektir.

Evlilik yardımı olarak bilinen evlenme ödeneği, 2008 yılından bu yana uygulanmaktadır. Özellikle bu uygulanma amacı; evlilik sebebi ile yetim aylığı kesilen kadınlara destek sağlamaktır. Devlet tarafından, evlenen kadının aldığı yetim maaşının ortalama 24 katı kadar ödeme desteği alır.

Yeni Evlenenlere Devlet Para Veriyor Mu?

Özellikle evlilik yardımı olarak adlandırılan ödenek, sadece yetim aylığı alan kadınlar için verilen bir yardımdır. Ancak evlilik ödeneği için kadının yetim maaşı alıyor olması, sigortalı bir işte çalışmaması şartları vardır. Bu şartlar doğrultusunda evlenecek olan kadın, başvuruda bulunarak bir defaya mahsus olacak şekilde ödenek alır.

Evlilik ikramiyesi, evlenme sebebiyle dul veya yetim aylığı kesilen kadına destek amaçlı verilen bir ödenektir. Ancak erkekler alamaz ve ikinci kez evlilik durumun da alamaz. Diğer taraftan bu yardımı almak için SGK’ye başvurulması gerekir.

Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet, eşini, anne ve babasını kaybeden kadınlara maaş verir. Genellikle dul maaşı ve yetim maaşı olarak adlandırılan bu maaşlar, kadınların evlenmeleri halinde kesilmektedir. Diğer taraftan evlilik yardım başvurusu, sadece maaşı kesilen kadınların yapabileceği bir başvurudur.

Evlilik yardımı almak isteyen kadının, evlenme tarihi kütüğe işlemeden başvuruda bulunması gerekir. SGK Müdürlüğü veya SGK Hizmet Merkezlerine şahsen müracaat edilmelidir. Yardım dilekçesi ve evlenme cüzdanı örneği ile başvuru yapabilirsiniz.

Evlilik ikramiyesi için başvurular, evliliğin ilk 5 yılı içerisinde yapılmalıdır. Bu süre içerisinde başvuru yapmazsanız ikramiye hakkını kaybedersiniz. Evlilik ödeneği alan kadın boşandığında yeniden yetim maaşına bağlanır ancak ödeneğin 12 aylık kısmı tahsil edildikten sonra maaş bağlanır.

E-Devletten Çeyiz Parası Nasıl Sorgulanır?

Özellikle çeyiz parası ve evlilik ikramiyesi olarak da adlandırılan evlilik ödeneği, kadınların dul ve yetim maaşlarının, evlenme sebebi ile kesilmesi halinde alabileceği bir ödenektir. Devlet tarafından verilen ödeneğin alınması için başvurulması için yetkili kurum SGK Hizmet Merkezleridir.

Evlilik yardımı başvuru sonucunu E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapmanız ardından arama butonuna evlilik ödeneği veya çeyiz parası yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Şahıs ödeme durumları ekranında ödenek sonucu ve ödeme tutarı yer almaktadır.

Tarım Bağkur’u ile emekli olma makalemizi incelediniz mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?