0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bekçi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar? 

21 Mart 2022
482 kez görüntülendi
Bekçi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar? 

Bekçi nasıl olunur, maaşları ne kadardır? Bekçi olmak için gereken şartlar nelerdir? Sorularının cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bekçi nasıl olunur? Sorusunun cevabını bekçi olmak isteyen kişiler için verelim. Bekçi adayları, belli başlı bazı şartları taşımaları ve talep edilen belgeleri hazırlayıp başvuruda bulundukları takdirde, yazılı sınava, fiziksel sınava ve sözlü mülakata girmeye hak kazanırlar. Bu sınavlar ve mülakattan başarılı bir puan alan adaylar, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasından sonra, bir problem yok ise eğitim almaya ve işe başlamaya hak kazanırlar.

Bekçi Ne İş Yapar?

Güvenliğin sağlanması amacı ile bekçilere verilen bazı yetki ve görevler vardır. Bekçi ne iş yapar? Sorusuna verilecek cevap, güvenliğin sağlanması olup aşağıda listelenmiştir.

Bekçilere Verilen Görevler ve Yetkiler,

  • Kimlik soruşturma yetkisi,
  • Hizmet devriye görevi,
  • Görevli olduğu mahallede bulunan kişilerin ev, iş yeri gibi korunması gereken şeylerin korunması
  • Ggerekli tedbirlerin alınması, şüphelendiği kişilerin ve olayların kolluk kuvvetlerine bildirilmesi,
  • Kolluk kuvvetlerine ihtiyaç halinde yardımda bulunulması,
  • Olağanüstü olaylara ve durumlara müdahale etme görevi ve yetkisi.

Bekçi Ne Kadar Maaş Alır?

Bekçi olmak isteyen adaylar, bekçi ne kadar maaş alır? Sorusuna cevap aramaktadır. Maaşları, bekçinin eğitim düzeyine, meslekte bulunma yılına yani kıdemine, özelde veya kamuda çalışma durumlarına göre farklılık göstermektedir.

Bekçi Olmak İçin Gereken Şartlar

Öncelikle Bekçi olmak için gereken şartlar, öncelikle kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Sonra boyunun en az 167 cm olması, 18 yaşından küçük 31 yaşından büyük olmaması gerekir. Eğitim seviyesinin en az lise mezuniyeti olması gerekir. Yüz kızartıcı bir suçtan ceza almamış olması gerekir. Terör örgütü ile ilgili bir suça karışmamış olması şarttır. Silah taşımak için engel olması gerekmektedir.

Bekçi Olabilmek İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Bekçi olabilmek için, Polis Akademisi’nin web sitesi üzerinden başvurun. Her sene belli tarihlerde açılan başvurulara, TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması neticesinde ön başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu yazımızda Bekçi nasıl olunur? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde ele aldık. Siz de bekçi olmak isterseniz, yazımızda yer alan gereklilikleri yerine getirebilir ve bekçi olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Finans Danışmanı nasıl olunur makalemizi de incelediniz mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?