0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları 

06 Nisan 2022
491 kez görüntülendi
Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları 

Bağışıklık sistemi bebekler ve tüm canlılar için en önemli konulardan biridir. Vücudun zararlı maddelerle mücadele edebilmesinde bağışıklık sistemi en önemli konudur.

Bağışıklık sistemi bebeklerde henüz gelişmemiş olduğu için anne sütüyle güçlenen bir durum vardır. Özellikle ilk birkaç ay anne sütü içen bebek çevreye karşı temel gereksinimleri almış olacaktır. Ardından gelen beslenme şekillerine de önem vermek hastalıklara karşı önlem alacaktır.

Bebeklerde Yoğurt Tüketimi

Yoğurt içerisindeki probiyotik maddeler sütü bırakmaya yakın dönemde verildiğinde benzer güçlendirici etkileri sürdürmeye faydalı olacaktır. Yoğurt verilirken ev yapımı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde bağışıklık sistemi istenen şekilde güçlenmeyecektir.

  • Katkı maddeli yoğurtlarda riskler görülmektedir. Marketler yerine doğal üretim yapan yerlerden süt ve yoğurt almak gerekir.
  • Bebeklerde yoğurt tüketirken içerisine zerdeçal ve zencefil eklemesi yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı eklenen bu baharatlar bebekte kış ayları için koruma olacaktır.

Doğal Bal & Pekmez Tüketimi

Bebeklerde bağışıklık sistemi güçlendirme yollarından en etkilisi olarak organik bal veya pekmez görülmektedir. Özellikle organik olması, ters etki yapmaması için kritik bir konudur. İçerisinde yarısı şeker olan bal ve pekmezler bağışıklığı erken yaşlarda zayıflatabilir.

  • Organik bal almak için özellikle araştırma yapmalı ve doğru kanalları bulmalısınız.
  • Organik pekmez için içeriği belirli ürünlerden temin edebilirsiniz.

Meyveleri Püre Yapmak

Meyveleri püre haline getirerek vermek genel beslenme alışkanlıklarını önemli derecede etkileyecektir. Püre meyveler daha keyifli ve kolay sindirilebilir besinlerdir. Aynı zamanda bebeklik döneminde meyveyi yeteri kadar aldığında ilerleyen dönemlerde şeker hissi daha az olacaktır.

Bebeklerde Sütlü Muz Tüketimi

Özellikle lifi bol yiyecekler her zaman bebek beslenmesi için yüksek değeri olan seçeneklerdir. Lifi en çok olan enerji dolu bir meyve olarak muzu sütle karıştırarak güçlü bir besin elde etmiş olursunuz. Basit bir tarifle bebeklerde bağışıklık güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Günde bir kere sütlü muz püresini vermek kas ve iskelet sistemini destekleyecektir.  Bağışıklık sistemi daha güçlü olan bebekler için meyve türlerini değiştirerek verebilirsiniz. Meyve ve süt en kolay ve hızlı bulunabilen yiyeceklerdendir.

Taneli Yiyecekleri Alabilen Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Özellikle taneli yiyecekleri alabilen bebeklerde yemek çözümleri tahıllardan ve kuru yemişlerden yana olmalıdır. İşlenmemiş kuruyemişler, yumurta ve süt ürünleri, bol tahıllı ekmekler bağışıklık sistemini güçlü tutan temel gıdalardır.

Bebeklerde Anne Sütü Verilemiyorsa

Özellikle bebeklerde anne sütü verilemiyorsa anne sütüne eş değer bir besin için doktorunuza başvurmalı ve doğal sağlıklı sıvılardan destek almalısınız. Anne sütünün sağladığı vitamin minerallerin tamamı neredeyse hiçbir besinde yoktur.  Doğal ürünlere odaklanmak faydalı olacaktır. Marketlerdeki hazır mamalardan önce doktorunuza başvuru yapmayı unutmamalısınız.

Başka Anneden Süt Kullanarak Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek

Başka anneden süt kullanarak bağışıklık sistemi güçlendirmek mümkün bir durumdur. Ancak anneden alınacak sütün doğru hijyenik koşullarda alınıp alınmadığı ve uzman kontrolü önemlidir. Doktorunuz sakıncalı görüyorsa bebeğe başka birinin anne sütünü vermemelisiniz.

Çocuklarda İştahsızlık ve Tedavisi makalemiz de ilginizi çekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?