0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bağkur Başlangıcı Geriye Alınır mı?

28 Mart 2022
464 kez görüntülendi
Bağkur Başlangıcı Geriye Alınır mı?

İçindekiler

Bağkur başlangıcı geriye alınır mı sorusuna yanıt hayırdır. Çünkü bağkur’un geriye dönük tescili yoktur. Ancak istisnai erken emeklilik şansı mevcuttur.

Bağkur başlangıcı geriye alınır mı sorusuna olayın tabanını açıklayarak başlayalım. Sistemin temelinde kişilerin vergi mükellefi olma durumları bulunmaktadır. Kişiler vergi mükellefiyetine tabi olmalarına rağmen herhangi bir  Bağkur hesabına,  yani numarasına sahip olmamışsa bağkur’un geriye dönük tescili imkanı bulunmamaktadır. Ancak bunun yanında başlangıcı geriye çekme durumunda istisnalar doğmaktadır.

Bağkur Başlangıcı Hangi Halde Geriye Gider?

Ana hatlarıyla istekte bulunulması haricinde böyle bir durum söz konusu olamamaktadır. Bahsi geçen konunun merak edilmesi emeklilik ile doğru orantılıdır. Kişilerin başlangıçtarihi ne kadar erken olursa daha önce emekli olma imkanı oluşmaktadır. Ancak başlangıç tarihi 1999 yılı ve sonrasında olan kişilerde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Yani bağkur başlangıcı geriye alınır mı konusunun yanıtı hayır alınamazdır. İlgili  mevzuat şöyledir:

  • Bağkur tesciliniz şayet 1 Ekim 2008 tarihinden daha sonraysa bağkur başlangıcınız yine aynı tarihin daha öncesine götürülemez.
  • Şayet Bağkur tescili 30 Eylül ile 4 Ekim 2008 tarihleri arasında bulunuyorsa  bağkur başlangıcınız 4 Ekim 2000 tarihinden daha öncesine alınamaz.
  • Bağkur tesciliniz 20 Nisan 1982 ila 3 Ekim 2000 tarihi arasındaysa bağkur başlangıcınız 20 Nisan 1982 tarihinden daha öncesine alınamaz.

Bağkur İle Erken Emeklilik

Bağkurlu ve erken emekli olmak istiyorsanız şayet askerlik borçlanması yapmalısınız. Doğum borçlanması yapmak, engelli çocuğa sahip olmak gibi şartlar için başvurarak erken emekli olabilirsiniz. Borçlanmaları gerçekleşen bireyler borçlandıkları güne karşılık gelen prim borcunu bireysel şekilde ödeme yaparak emekli olabilirler.

  • Doğum borçlanması ile erken emeklilik için kadınların 2160 günlük denemeden yararlanmak suretiyle erkene çekebilir. Bu gün sayısına karşılık gelen prim kadın çalıştığında ödenmiş olur. Bu nedenledaha erken emekli olma fırsatını yakalar.
  • Askerlik borçlanması İle vatani sorumluluğunu yerine getirme maksadıyla askere giden kişilerin bireysel şekilde prim ödemesi yaparak erken emeklilikten faydalanmış olur.
  • Engelli çocuğa sahip olan kadınlara erken emeklilik yöntemi bağkur’lu ve çalışan durumunda olan kadınlar yararlanır. Böylelikle kadın yardıma muhtaç çocuğuna bakmakla birlikte bu süreç içinde erken emeklilik imkanından yararlanabilmektedir. Fakat çocuğun engelli durumu ve yardıma muhtaç olmaması noktasında resmi kurumda sağlık kurulu onayı gerekmektedir.

Bağkur başlangıcı geriye alınır mı konusunun cevabı hayır olsa dahi erken emekli olabilme olanakları mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?