0 506 172 80 96
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Apple Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

26 Mart 2023
169 kez görüntülendi
Apple Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Apple Türkiye kapsamında sıklıkla kullanılan telefonlardan biridir. Bu anlamda kullanıcıların merakı Apple garanti sorgulama nasıl yapılır? Şeklinde olmaktadır. Garanti sorgulama için pek çok farklı yol bulunmaktadır.

Apple Türkiye garantili cihazların garanti süresi 2 yıldır. Bu süre cihazın aktif edildiği ilk gün başlar. Apple, uluslar arası garanti şartlarını bazı ülkelerin tüketici yasaları doğrultusunda düzenlemektedir. Daha önceki yıllarda iPhone ve iPad  modellerinin garantisini sorgulamak için Apple internet sitesini ziyaret etmek şarttı. Fakat 2020 yılının Eylül ayından yayınlanan İOS 13 ve I pad IOS 13 sürümleri ile birlikte kullanıcılar doğrudan cihazları üzerinden garanti süresine ulaşır hale geldi. Garanti sürenize ulaşmak için tek yapmanız gereken  “AYARLAR > HAKKINDA”  yolunu takip edip cihaz hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı ekranda yer alan garanti süresini görüntülemek. Sistemde onaylı bir garanti belgenizin olması yeterlidir. Ayrıca bir faturanızın bulunması şart değildir. Dokunmatik ekran arızaları, Ekran da sarı lekeler oluşması, Kameralarda ki sorunlar, Ekran üzerinde oluşan ölü pikseller, Kullanıcı hatası olmayan şarj sorunu, Siri nin hatalı çalışması, FACE ID çalışmaması, Parmak izi sensörünün hata vermesi gibi durumlar garanti kapsamındadır.

Apple garanti sorgulama yapılırken dikkat etmemiz gereken asıl konu pek çok farklı arıza garanti kapsamında olabileceği gibi, kullanıma bağlı olarak aynı arızaların garanti kapsamı dışında kalabileceğidir. Garanti kapsamından faydalanılması için cihazın sorununun kullanıcı hatasından kaynaklanmadığından emin olmak gerekir.

Apple cihazınızın garanti sorgulamasını yapamak için öncelikle Apple seri numaranızı öğrenmeniz gerekir. Bunun için  “AYARLAR  > GENEL > HAKKINDA > SERİ NUMARASI”  adımlarını izlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında  bazı Apple cihazlarda seri numarası arka kapak ya da cihazın orjinal kutusu üzerinde de doğrudan yazabilmektedir. 

Apple marka ürününüzün garanti süresinin devam edip etmediğini öğrenmenin ilk yolu,

Apple Ayarlar Uygulamasını Kullanarak Garanti Sorgulama

  1. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “GENEL  AYARLAR” bölümü içersinde ki “HAKKINDA” alanını seçin

     2. “SERİ NUMARASI” bölümünün altında cihazın satın alınma tarihine göre “SINIRLI GARANTİ, APPLECARE, KAPSAM SÜRESİ DOLDU ” şeklinde bilgilerden birini göreceksiniz. Detaylı garanti bilgilerinize bu alana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeterli bilgiye ulaşılamaması durumunda Apple müşteri hizmetleri ile iletişime geçilerek, garanti belgenizi PDF formatında talep edebilirsiniz.

Apple marka ürününüzün kalan garanti süresini öğrenmenizin ikinci yolu,

Apple Web Sitesi Üzerinden Garanti Sorgulama

1. Apple resmi sitesi https//checkcoverage.apple.com/tr/tr/ adresine girerek “SERİ NUMARANIZI GİRİN”  bölümüne I phone seri numarasını girin

2. Ardından  “LÜTFEN KODU GİRİN”  kısmına ekrandaki güvenlik kodunu girin. “DEVAM ” butonu ile ilerleyip  “ONARIM VE SERVİS KAPSAMI ”  bölümü ile de Apple garanti sorgulamanızı yapabilirsiniz. 

Apple marka ürününüzün garanti süresini sorgulamanın üçüncü yolu,

Apple Destek Uygulaması ile Garanti Sorgulama

1. AppStore üzerinden  “APPLE DESTEK”  uygulamasını indirip giriş yapın

2. “AYGIT AYRINTILARI”  seçeneğine tıkladığınızda cihazınızın garanti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Apple marka ürününüzün garanti süresinin devam edip etmediğini sorgulamanızın dördüncü yolu,

Apple Kimliğinizi Kullanarak Garanti Sorgulama

1. Öncelikle  “mysupport.apple.com”  web sitesine apple kimlik bilgileriniz ile giriş yapınız.

2. “AYGITLARIM”  sayfasına tıklayarak Apple garanti sorgulama nasıl yapılır?  sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise Apple cihazınızın deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerle ya da hırsızlık, cihaza su kaçması, darbe alması gibi fiziksel etkenlerle zarar görmesi durumunda ücret ödemeden onarım ve yenileme gibi hizmetleri alabilmenizin tek yolu cihazınıza kasko yaptırmaktır.

Apple Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Apple Garanti Sorgulama Nerede?

Cihazınız için garanti sorgulama hizmeti gerçekleştirilecek ise öncelikle hangi yöntemin kullanılacağı belirlenmelidir. Bu kapsamda eğer ayarlar üzerinden yapılacak ise;

  • Ayarlar – Genel – Hakkında kısmında bu bilgiler edinilebilmektedir.

Eğer sorgulama seri numarası üzerinden gerçekleştirilecek ise o zaman,

  • Ayarlar – Genel – Hakkında – Seri Numarası kopyalama – Apple servis sitesini açma – Kod girişi şeklinde süreç işlenerek ilgili sonuca ulaşılabilmektedir.

Bunun dışında sorgulama destek uygulaması ile gerçekleştirilecek ise;

  • Apple Destek uygulaması indirme – Aygıt Ayarları – Garanti Kapsamı Bilgileri şeklinde ilgili bilgilere ulaşılabilir.

Son olarak da Apple kimliği ile gerçekleştirilecek sorgulamalarda;

  • Mysupport.apple.com adresine giriş – Aygıtlarım – iPhone – Garanti Kapsamı seçenekleri izlenerek ilgili bilgiye ulaşım sağlanabilmektedir.

Apple Garanti Süresi Kaç Yıl?

Genel olarak bakıldığında Apple üreticileri garanti kapsamını belirli bir süre içerisinde tutmaktadır. Bu süre de standart telefonlar gibi benzer özelliklerde kullanıcılara sunulmaktadır. Tüketici Kanunu kapsamında veya İki Yıllık Sınırlı Garanti kapsamında, garanti haklarından yararlanabilmektedirler. Bu da Apple tarafından iPhone kullanıcılarına sunulan garanti süresinin 2 sene ile sınırlandırıldığı anlamına gelmektedir. Bu süre içerisinde kullanıcı hatası kaynaklı sorunlar haricinde garanti kapsamında telefonun tamir işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

 Bu anlamda bazen kullanıcılar telefonu aldıkları zamanı unutabilmektedir. O nedenle net bir şekilde Türkiye Apple garanti sorgulama nasıl yapılır? Sorusu merak edilmektedir. Bunun için komplike işlemlerin gerçekleştirilmesine gerek yoktur. Telefon içerisinde yer alan pek çok özellik ile sorulara cevap alınabilmektedir.

Apple Türkiye Garantili Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Özellikle yurt dışı üzerinden alınan veya ucuz fiyatlar ile alınan iPhone ürünlerinde ürünün garantisinin olup olmadığı merak edilmektedir. Bu anlamda Türkiye üzerinde kullanılan cihazların garantili olup olmadığını anlamak için cihazda bulunan IMEI numaralarının sorgulatılması önemlidir.

Bu numarayı öğrenmek için de cihazın ekranından #06# tuşlaması yapılması yeterli olacaktır. Ardından sorgulama gerçekleştirilebilir. Bunun yanında yukarıda bahsedilen dört farklı özellik kullanılarak da cihazın garantili olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Apple Garanti İçin Fatura Şart Mı?

iPhone kullanıcılarının zaman zaman telefon aksamları ile ilgili olarak problem yaşamaları olasıdır. Eğer sorunlar kullanıcıdan kaynaklanmıyorsa ve satın alınışının üzerinden 2 sene geçmedi ise ücretsiz olarak garanti kapsamında telefonun tamiri gerçekleştirilebilmektedir. Bu anlamda Apple garanti sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun cevabı edinildikten sonra eğer garanti hala bitmedi ise ücretsiz tamir özelliklerinden yararlanılabilmektedir.

Bunun haricinde telefon garanti kapsamında servise gönderecekseniz yanında mutlaka fatura veya garanti belgesi bulundurmak geerkir. Bu şekilde ancak garanti kapsamında sayılarak tamiri ücretsiz şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Apple Garantim Ne Zaman Bitti?

Apple telefon kullanan kişiler telefonlarını tam olarak satın aldıkları zamanı unutabilmektedirler. Bu da telefonun garanti kapsamında olup olmadığını sorgulamak için önemli bir noktadır. O nedenle garantinin ne kadar olduğunu bilmeniz önemlidir. Bunun dışında garantinin ne zaman bittiğini de öğrenmek uygulama üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun için yapılması gereken şey mysupport.apple.com adresine giriş yapmaktadır. Adrese giriş yapıldıktan sonra kişinin kendi apple kimliğini kullanması gerekmektedir. Ardından açılan ekran üzerinden aygıt seçimi gerçekleştirilmelidir. Garantinin sona erme tarihi, kapsamı ve ayrıntıları ile ilgili pek çok bilgi burada yer alacaktır. Açılan bu panel üzerinden garantinin ne zaman bittiği tespit edilebilmektedir.

Apple Kaç Ay Garantisi Var?

Genel olarak Türkiye üzerinde sağlanan Tüketici Kanunları kapsamının dışında olarak Apple, iPhone kullanıcılarına İli Yıllık Sınırlı Garanti adı altında bir garanti sistemi sunmaktadır. Kullanıcıların hatalarının dışında bir arızalanma meydana geldiğinde bu garanti kapsamında ücretsiz şekilde tamirat işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kullanıcıların bu anlamda merak ettikleri konulardan biri de bu garanti süresinin ne kadar olduğudur. Adından da anlaşılacağı üzere iki yıl olarak tanımlanan bu garanti süresinin ay bazında tanımı ise 24 ay olmaktadır. Bu anlamda cihazın alınış tarihinden itibaren 24 ay kapsamında garantisi devam etmektedir. Sorgulaması da yine yukarıda belirtilen şekillerde gerçekleştirilebilmektedir.

Apple Ne Zaman Aldığımı Nasıl Öğrenirim?

Apple üzerinden telefon satın alanlar için garanti süresinin devam edip etmediğini öğrenmek önemlidir. Bunun için çeşitli yöntemler bulunsa da cihazın ne zaman alındığını bilmek de garanti sonuç elde edilmesine yardımcı olacaktır. Garanti süresinin telefon alındığından itibaren iki yıl olduğu düşünülürse satın alma tarihi belirlendiğinde garanti durumu da ortaya çıkacaktır.

Bu anlamda telefonun ne zaman alındığının öğrenilmesi için faturaya bakılması bir yöntemdir. Faturanın oluşturulma tarihi telefonun alınma tarihi ile bire bir olacaktır. Bunun yanında garanti sorgulama ekranından da aslında satın alma tarihi öğrenilebilmektedir. Bunun için de ayarlar sekmesi kullanılarak ilgili bilgi elde edilebilmektedir.

Apple Telefonun Ne Zaman Açıldığını Öğrenme

Apple tarafından sunulan her model iPhone için telefonun garantisinin devam edip etmediğini öğrenmek adına, telefonun işlemlerini saptamak önem arz etmektedir. Eğer telefon bir kez garantiye gitti ise kullanıcının bunu anlamak istemesi gayet normaldir. Üstelik kullanıcı ikinci el aldığı cihaz için bu konularda daha titiz davranmaktadır.

Telefonun daha önce servise gidip gitmediği, ne zaman açıldığı, değişen parçasının olup olmadığı kolay bir yöntem ile anlaşılabilmektedir. Bunun için eğer telefonda İOS 15.2 sürümü veya daha üzerindeki sürümler mevcut ise yapılması gereken Ayarlar – Genel – Hakkında bölümü üzerinden parça ve servis geçmişini kontrol etmek olacaktır. Bu şekilde telefonun ne zaman açıldığı da öğrenilebilmektedir.

Apple Yeni Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Telefon almak isteyenler özelliklerinden ötürü sıklıkla Apple cihazları tercih etmektedirler. Sıklıkla talep kapsamında sıfır ürünler dolandırıcılık kapsamında piyasalarda dolaşmaktadır. Bu nedenle kullanıcı satın aldığı ürünün sıfır olmasını talep ediyor ise bunu anlamanın yöntemi, kılavuz içerisinde yer alan seri numarasını tespit etmektir. Kutu üzerinde seri numarası yok ise cihaz sıfır değildir.

Apple Üretim Yeri Nasıl Anlaşılır?

İki farklı yöntem ile iPhone üretim yeri tespit edilebilmektedir. Bunun birincisi telefonun arkasında yer alan bilgilerdir. Bu bilgilerde eğik çizgi olan bir kod bulunmaktadır. Koddan önceki son harf ülkeyi temsil etmektedir.

İkinci olarak da Apple garanti sorgulama nasıl yapılır? Kapsamında ayarlardan gerçekleştirilen işlemler gibi, Ayarlar- genel- hakkında kısmında model numarasında eğik çizgi öncesindeki iki harf üretim yerini kullanıcılara belirtmektedir.